בורסה ושוק ההון

השקעות בבורסה ובשוק ההון

בוגרי מכללות רבים מסיימים בכל שנה את לימודי שוק ההון, בוגרי אוניברסיטה רבים משקיעים בבורסה ושוק ההון, מנהלי תיקים מבצעים פעולות רבות בתיקי הלקוחות ופקידי השקעות בבנק עוזרים לא פעם ללקוחותיהם לקבל החלטות – למרות שרובם למדו באותם מקומות התשואות שהם משיגים שונות לחלוטין.

די להביט בעיתון במדור של קרנות הנאמנות ולראות כיצד קרנות העוסקות באותו תחום ועם אותם היקפי כספים מנוהלים משיגות תשואות שונות לחלוטין כאשר הקרנות הטובות ביותר, טובות הן לאורך שנים.

ההבדל בין כל הפעילים הללו בשוק ההון הוא הבדל אחד משמעותי והוא הנסיון וחוכמת השוק.

חוכמה זו נרכשת לאחר עשרות שנים של השקעה ותיעוד מקרים וטעויות של המשקיע עצמו ושל משקיעים אחרים והרי כבר נאמר שאין לנו מספיק שנים לחיות על מנת לבצע את כל הטעויות האפשריות.

בספר המונח לפניך קובצו מרב הטיפים והטעויות הידועים מזה עשרות שנים. לימוד הטיפים הללו וטעויות שאחרים ואולי גם אתה מבצעים מידי יום עשויים להזניק אותך אל קדמת הבמה ולהשיג תשואות טובות מעבר לאלה שהשגת עד היום.

לא משנה אם משקיע פרטי אתה או מנהל תיקים, המסע בין מאות הטיפים יביא אותך לנקודות אשר תשתקף בהם דמותך וחלק מטעויותך ואיתם ההבנה בצורך לתקן, לשפר ולהצליח יותר.

די אם תחדש לעצמך עשרה אחוז מהמאות של הסודות הטמונים כאן והחזרת את השקעתך עשרת מונים.

 

קריאה נעימה

צביקה ברגמן

 

1.פיזור – תמיד דאג לפזר את תיק ההשקעות שלך בבורסה שוק ההון. משקיעים בבורסה שוק ההון חושבים שאם קנו 4 מניות שונות תיק ההשקעות שלהם מפוזר אך לא כך הדבר. פיזור תיק ההשקעות צריך להתפרס על כל האפיקים שאין לך מידע כלשהוא על קטסטרופה העומדת לעבור עליהן. פיזור תיק השקעות באפיקים כמו: שקל, מט"ח, אג"ח, מתכות, סחורות, מניות בארץ, מניות בחו"ל, אופציות הוא תיק השקעות בריא.

 

2.פיזור האפיק המנייתי חייב להתפרס בצורה נכונה.אם החלטת שחמישית מתיק ההשקעות שלך יושקע במניות דאג שחלק זעום ממנו אם בכלל יושקע באופציות. אם רוב הרכיב המנייתי כדאי להשקיע בחברות גדולות ומוכרות המשתייכות לענפים שונים. חלק קטן יותר מהרכיב הנ"ל ניתן להשקיע במניות קטנות יותר אשר ביחס הפוך לגודלן מעלות את רמת הסיכון והיציבות של הרכיב המנייתי.

 

3.בדוק – לא מעט משקיעים אצים רצים לרכוש מניות של חברות שהם אינם יודעים אפילו לבטא היטב את שמן ושלא לדבר על עיסוקן, השם והמוניטין של מנהל החברה, המתחרים שלה ועוד כהנה וכהנה.המהירות הזו שמע הם יפסידו חלילה את מהלך העליות ביומיים הקרובים מובילים משקיעים רבים לבצע טעויות רבות שסופן מתברר בהצטמקות חשבון הבנק.

 

4.משמעת עצמית – לא קל לשבת מול המסך כאשר אתה מושקע במניה מסוימת ולראות אותה צונחת ב10 אחוז. לא קל להיות מושקע במניות ב100 אלף ₪ ולראות את הבורסה יורדת יום אחרי יום שבוע ברציפות. לא קל לראות מניה שאתה מחזיק בה שמזנקת ב10 אחוז ואתה השקעת בה רק חמשת אלפים ₪. משמעת עצמית והיכולת לנטרל את הרגשות שלך כאשר אתה מביט בתיק המניות שלך יגרמו לך להימנע מחלק גדול מהטעויות שמבצעים משקיעים רבים. אלה שרואים לעיתים את תיק המניות שלהם יורד במשך שבוע רצוף רצים למכור מוקדם מידי או לעיתים אוספים מהר סחורה כי היא זולה ולעיתים החיפזון מהשטן. אלה שמגלים שהמניה שלהם זינקה בעשרה אחוזים מתלהבים ורוכשים כמות נוספת ומגלים לבסוף שהקפיצה במניה הייתה חד פעמית.

 

5.נבואות – לא מעטים הם המקרים בשוק ההון בהן הנבואה מגשימה את עצמה.גם כאשר השוק עולה וגם כאשר השוק יורד, תחזיתו של בר –סמכא על יעד כזה או אחר של מניה מסוימת או השוק כולו עשויה להתממש בעקבות טפטוף דעות של סוחרים או משקיעים המסתיימות בשיטפון של מקבלי דעת "המומחה" בתורה מסיני. על זה נאמר כאשר כולם חושבים אותו דבר סימן שאיש אינו חושב.

 

6.הפסדים נוטים להיערם ולא להעלם.לא פעם משקיע נוטה להתעלם מהפסדיו בתקווה שהם יום אחד ייעלמו ויהפכו לרווחים נאים אבל לרוב הקסם הזה לא קורה. הפסד זקוק לתשומת לב רבה יותר מרווח מאחר ובעוד רווחים נערמים אינם דורשים טיפול מעבר להשבחתם, הפסדים ובעיקר התעלמות מהפסדים פוגעים בתיק ההשקעות ומביאים בשורה התחתונה את התוצאה ההפוכה מזו שלשמה הגיע המשקיע אל שוק ההון.

7.מגמה מינורית, כזו שאורכת יום יומיים או שלושה היא לעיתים רבות חסרת משמעות בהסתכלות ארוכת טווח.למשקיע היומי מגמה מינורית עשויה להיות ההבדל בין להיות או לחדול אך למשקיע הרץ למרחקים ארוכים אין צורך להתרגש יתר על המידה אלא להפנים כי יש גם ימים כאלה בשוק ההון .ימים שהם הפוכים למגמה הכללית השוררת בשוק באותה תקופה.

 

8.נקודת התמיכה של נייר הערך או המדד מאופיינת תמיד בריכוז גדול של קונים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה. אותם משקיעים נותנים הוראת קניה לנייר הערך באותו שער שהם חושבים שכדאי לאסוף את המניה ובכך הם מנצלים כל הידרדרות זמנית לרכישה העוצרת למעשה את המשך ההידרדרות ויוצרת את נקודת התמיכה אותה ניתן לזהות על נקלה באמצעות הגרף הבסיסי של נייר הערך.

 

9.נקודת ההתנגדות של נייר הערך או המדד לעומת נקודת התמיכה מאופיינת תמיד בריכוז גדול של מוכרים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה. המשקיעים מזרימים הוראות מכירה מראש ומקוים למכור את נייר הערך בשער הגבוה אליו הוא מגיע לאחרונה, כל אחד וסיבותיו הוא.פריצה של נקודת ההתנגדות הדמיונית הזו תגיע לאחר שידם של המוכרים תרפה או ידם של הקונים בשערים גבוהים יותר תגבר על האחרונים.

 

10.איסוף מניות מתבצע לרוב על ידי גופים גדולים או משקיעים גדולים בצורה שקטה. כאשר גורם מסוים בשוק ההון מחליט לאסוף מניות של חברה מסוימת הוא בדרך כלל אינו מכריז על כך על מנת שהסובבים לא יעוטו גם הם על הסחורה הזולה ויהפכו אותה במהרה ליקרה מפז. לכן האיסוף מתבצע בשקט, לאורך זמן ובשערים אשר לא מעלים את מחיר המניה בשוק וזאת שוב על מנת לא לעורר את חשדם של המשקיעים השונים התרים אחר הזדמנויות.

 

11.המגמה השלטת בשוק ההון נקראת המגמה הראשית.על מנת שתקרא כך על המגמה להיות בת עשרה חודשים לפחות ולכלול בתוכה תנועה בכיוון המגמה שערכה עשרים וחמישה אחוז לפחות.כלומר המדד העיקרי של הבורסה בתל אביב לא ייחשב במגמה ראשית חיובית אם לא עלה בפרק זמן של עשרה חודשים רצוף למעט תיקונים קטנים פה ושם ולא השביח את המחזיקים בו בעשרים וחמישה אחוזים.

 

12.האחראי היחיד לכל הרווחים שלך ולכל ההפסדים שלך הוא לא אחר מאשר אתה עצמך. אתה יכול לנסות לתלות את האשם בשוק עצמו, בנגיד הבנק, בקונים, במוכרים, בזה שנתן לך טיפ, בכתב העיתון שכתב כתבה על השוק או בכל אחד אחר אבל האחריות היא כולה שלך.משקיע רציני מקבל אחריות מלאה על כל מה שקורה בתיק ההשקעות שלא ואינו מחפש אשמים אלא מוודא כיצד הוא משפר ומתקן את הדרוש תיקון.

 

13.התקווה גורמת למשקיע לקפוץ לתוך שוק ההון ולשחות למרות שהוא אינו רואה יבשה סביבו. התקווה המניעה את המשקיעים השונים גורמת להם לרכוש מכשירי השקעה בתקווה להרוויח כסף רב.  למעשה ללא אותה תקווה חלק גדול לא היו משקיעים אולם הבעיה מתעוררת כאשר התקווה הופכת לאסטרטגיה ולא לגורם מדרבן. משקיעים רבים השקיעו השקעות פזיזות בהשקעות מוזרות רק משום שקיוו שהן ישלישו את כספם בן לילה ולעומתם משקיעים אחרים לא מכרו השקעות כושלות בתקווה שאלה יחזרו במהרה לשערן ביום הקניה ויחלו לעלות.

 

14.אם אתה לא מנהל תיקים אז אל תנהל תיקים.בתקופות שיא בשוק ההון "כוכבי השקעות" צעירים מתחילים לקבל פניות מחברים ובני משפחה לנהל תיקי השקעות. לאחר תקופת התרברבות על הרווחים שקצר בבורסה שוק ההון, מתקשה המשקיע לסרב והופך למנהל תיקי השקעות של הסובבים אותו. כאן מתחיל הסחרור כאשר שיחות טלפון עדינות של המושקעים מבררות את מצב ההשקעה בכל פעם שמודיעים ברדיו כי המסחר בבורסה שוק ההון של ת"א החל בירידות. הלחץ המתון על מנהל התיקים החדש נותן את אותותיו והוא אינו יכול לסחור בצורה אופטימלית מאחר והאחריות והצורך לתת דין וחשבון על פעולות לא מוצלחות מוציאות אותו משלוותו-תכונה חשובה מאד במסחר. (כדאי לקרוא: השקעות בשוק ההון למתחילים).

 

15.השקעה באופציות נועדו לצורך גידור ההשקעה או למסחר בסכומים קטנים עם מנוף גדול על מנת להרוויח כסף גדול מהשקעה קטנה. חייבים להודות באמת ולומר כי השקעה באופציות שאינה גידור קרובה יותר להימור מאשר להשקעה. הסיכוי שתדע מה יקרה בשוק ההון ביום חמישי בעוד חודש זהה לסיכוי התחזית שלך במשחק של קבוצת הכדורגל אותה אתה אוהד לזו המדורגת שביעית בטבלה.

 

16.כמשקיע עליך לנהוג בבנק בצייד ולא כדייג.המשקיע המשול לדייג ממתין ומקווה שהבנק יעניק לו הטבות ועמלות מוזלות לעומת המשקיע הצייד היוצא לחפש ולדרוש את אותן הטבות מובחרות ועמלות זולות.עליך לדעת כי ככל שהבנק מעניק לך יותר הוא מרוויח פחות אך הוא יעדיף להרוויח פחות מאשר לאבד אותך כלקוח.

 

17.הייה נחוש בבואך לבצע פעולת מסחר. אם אתה לא בטוח שהפעולה שאתה עומד לבצע היא נכונה וראויה אל תבצע אותה. בצע מאזן של תועלות וסיכונים העומדים בפניך ובדוק מחדש חלופות. אם אתה רואה אפשרות להרוויח המבוססת על נתונים שעובדים עבורך בצע את הפעולה ואם לאו אל תהמר והמתן להזדמנות הבאה. (מידע על: מסחר בבורסה למתחילים)

 

18.אחת הדרכים היעילות להקטין את האפשרות להפסיד היא ללמוד ולהבין מה המודל העיסקי של החברה שאת מנייתה אתה עומד לרכוש ומה היא בדיוק עושה, איזה מצב מסוכן מאד עבור אותה חברה, מה הן החולשות שלה ומצד שני מה הם החוזקות שלה ובאיזה מצבים היא עשויה לפרוח. דע כי חברות גדולות המנהלות תיקים או מנהלי קרנות המשיגים תשואות טובות אינם רוכשים מניה מבלי לבדוק את החברה ואף לשלוח אליה פיזית אנליסט שיבדוק, יגשש וילמד אותה לעומק.

 

19.משקיע בשוק ההון הופך ממשקיע חדש למשקיע ותיק רק לאחר שעבר מחזור שלם בבורסה שוק ההון מהמצב בו הוא נכנס לבורסה ועד לאותו מצב לאחר מספר שנים ובאותה נקודה.לדוגמא משקיע שנכנס בתקופת שיא לבורסה ייחשב כבעל ניסיון רק לאחר שראה את השיא הגבוה ביותר בשוק ולאחר מכן את ההידרדרות עד לשפל בו השוק אינו מעניין איש ולאחר מכן התחלת עליות ושוב עד לשיא בו הוא נכנס. כל המרבה במעקב מקרוב על הגלים הללו הרי זה משובח.

 

20.הפחד משתק את המשקיע. משקיע שעדין לא למד להתגבר על רגשותיו ולסחור באופן מקצועי שקול וקר עשוי לשלם מחיר כבד על פחדיו. הפחד גורם למשקיע למכור את מניותיו מוקדם מהצפוי מאחר והוא חושש לאבד את הכסף שהרוויח.מצד שני הפחד להפסיד סכומי כסף מונעים מהמשקיע להשקיע בשוק גם כאשר הוא עולה ובכך הוא מונע מעצמו שוב רווחים פוטנציאלים.

 

רוצה לדעת עוד? יותר מ- 479 טיפים נוספים מחכים לך בספר בורסה ספר הטיפים הגדול.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email