חינוך פיננסי

בני אדם בדרך כלל אינם אוהבים תקציב. בהתחלה הם לא אוהבים אותו מאחר והוא מלחיץ אותם, אולם לאחר מכן הם דווקא מרוצים מהצעד שעשו. התקציב תוחם למעשה את היכולת לבזבז כסף או להוציא כסף עבור מוצרים שניתן לוותר עליהם בקלות. בשלב מסוים, כאשר אתה מגיע לתקרת ההוצאות שלך, אתה יודע שאתה בדרך לחריגה וחייבים לעצור. הדבר זהה לכך שאתה חייב ללכת לבדיקה תקופתית אצל רופא. אינך אוהב לעשות זאת, אבל אתה יודע שזה נכון עבורך. לאחר שהכל עובר בשלום, אתה מרוצה מכך שעשית צעד זה.

חינוך פיננסי – מתחיל בתקציב

למעשה, חיים ללא תקציב הם חיים בהם אתה משקר לעצמך, אינך אומר לעצמך את כל האמת ולכן הם עשויים להיות נוחים יותר בהתחלה. בדיוק כפי שאנשים שמנים אינם סופרים קלוריות ורק פשוט אוכלים. אם היו תוחמים את מספר הקלוריות היומי שלהם ברף מסוים, הם היו נראים ומרגישים אחרת.

זה לא נוח תמיד לבנות תקציב אבל זה תמיד נכון. בעתיד הקרוב והרחוק אתה תברך את הרגע הזה שנכנסת למסגרת כלכלית. תקציב אישי מכניס אותך למסלול התנהגות כלכלית נכונה ונותן לך את השליטה על חייך הפיננסיים. העתיד יוכיח לך שמי שפועל על פי תקציב אישי, מגיע לבסוף מהר יותר למטרה לעומת מי שאינו פועל על פי תקציב אישי. האחרון, בדרך כלל, הופך לקשה- יום ואף סכום שהוא מרוויח לא יספיק לו. כשהתקציב לא מסתדר יש להרוויח יותר כסף או לקצץ בהוצאות.

מתוך הספר חינוך פיננסי של צביקה ברגמן

סוגי הכנסות

על – פי ספרו של צביקה ברגמן חינוך פיננסי – הכנסות, כלומר היכולת שלך להכניס כסף לחשבון שלך, יכולות להגיע ממספר מקורות.

  1. להרוויח כסף. כלומר, לקבל כסף כתוצאה מעבודה שאתה מבצע. להכניס כסף לחשבון הבנק שלך לאחר שאדם או גוף מסוים שילם לך כסף עבור אותה עבודה שהזמין אצלך.
  2. דרך נוספת להרוויח כסף היא עמלה. אתה יכול ליצור הכנסה על ידי זה שקיבלת עמלה על ידי תיווך בין 2 צדדים. מתווך דירות או מכוניות מקבל כסף כאשר הוא מחבר בין קונה למוכר. שים לב. המוכר רוצה ממילא למכור והקונה רוצה ממילא לקנות והמתווך רק עושה ביניהם את הקשר. ההכנסה בעסקה שכזו נקראת עמלה.
  3. הטבות הן שווה-ערך להכנסה. לעתים, ניתן לעבוד במקום מסוים ולקבל הטבות שהן שוות-ערך לכסף. עובדי חברת החשמל הותיקים אינם משלמים חלק מחשבון החשמל שלהם. אם יש להם, לדוגמה, פטור מתשלום חשמל בסך 500 ש"ח בחודש, הם מקבלים הטבה בשווה-ערך לכסף. כלומר, הם לא מקבלים בפועל כסף אבל אם לא היו מקבלים את ההטבה הזו, הם היו חייבים לשלם אותה. כמותם יש הרבה עובדים הנהנים מהטבות, החל מהנחות בעסקים בהם הם עובדים ועד מתנות בצורת כרטיסים להופעות, טיסות חינם, מכונית צמודה ועוד.
  4. משכורת היא סוג של הכנסה. ישנה משכורת בסיסית ואליה מצטרפות תוספות כמו שעות נוספות, דהיינו שעות שעבדת יותר מהנדרש. ותק, כלומר, ככל שמספר השנים שאתה עובד גדול יותר השכר שלך משביח. בונוסים – לעתים מצטרפים למשכורת בגין השגת מטרות יוצאות דופן וכדומה.
  5. רווחים משותפיות שונות אף הם סוג של הכנסה. יש לא מעט אנשים שחסכו כסף במהלך השנים והשקיעו בעסק מסוים. למשל, בית קפה. הם לא עובדים בעסק, הם לא נמצאים בו, אבל הם עדיין שותפים. אחת לפרק זמן הם מקבלים חלק מהרווחים כשותפים. כל מה שהם עשו לצורך העניין הוא שהם השקיעו כסף. בדרך כלל זה קורה כשאדם עם כסף פוגש אדם עם רעיון ושיתוף הפעולה ביניהם מצמיח עסק מצליח.
  6. רווחים מהשקעות פיננסיות הם הכנסה. משקיעים בעלי סכומי כסף המפקידים את הכסף בפיקדון או משקיעים אותו בשוק ההון במכשירים פיננסיים, יכולים בתקופות מסוימות להפיק רווחים נאים שישמשו אותם כהכנסות יומיות, חודשיות או שנתיות.
  7. ירושות אף הן הכנסות. כאשר בן משפחה נפטר, לעתים הוא מעניק ירושות לבני משפחתו ונכסיו ברוב המקרים מתחלקים בין בני המשפחה הקרובים. גם זה סוג של הכנסה.
  8. הכנסה מהשכרת נכס היא הכנסה נאה וקבועה. אנשים שרכשו נכס או קיבלו כזה בירושה ומשכירים אותו לאחרים, יכולים ליהנות מהכנסה חודשית של אלפי שקלים.

מתוך הספר חינוך פיננסי המדריך השלם

לעוד: ספרי עסקים, או קראו על השקעה בשוק ההון למתחילים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email