בני אדם בדרך כלל אינם אוהבים תקציב. בהתחלה הם לא אוהבים אותו מאחר והוא מלחיץ אותם, אולם לאחר מכן הם דווקא מרוצים מהצעד שעשו. התקציב תוחם למעשה את היכולת לבזבז כסף או להוציא כסף עבור מוצרים שניתן לוותר עליהם בקלות. בשלב מסוים, כאשר אתה מגיע לתקרת ההוצאות שלך, אתה יודע שאתה בדרך לחריגה וחייבים לעצור. הדבר זהה לכך שאתה חייב ללכת לבדיקה תקופתית אצל רופא. אינך אוהב לעשות זאת, אבל אתה יודע שזה נכון עבורך. לאחר שהכל עובר בשלום, אתה מרוצה מכך שעשית צעד זה.

למעשה, חיים ללא תקציב הם חיים בהם אתה משקר לעצמך, אינך אומר לעצמך את כל האמת ולכן הם עשויים להיות נוחים יותר בהתחלה. בדיוק כפי שאנשים שמנים אינם סופרים קלוריות ורק פשוט אוכלים. אם היו תוחמים את מספר הקלוריות היומי שלהם ברף מסוים, הם היו נראים ומרגישים אחרת.

זה לא נוח תמיד לבנות תקציב אבל זה תמיד נכון. בעתיד הקרוב והרחוק אתה תברך את הרגע הזה שנכנסת למסגרת כלכלית. תקציב אישי מכניס אותך למסלול התנהגות כלכלית נכונה ונותן לך את השליטה על חייך הפיננסיים. העתיד יוכיח לך שמי שפועל על פי תקציב אישי, מגיע לבסוף מהר יותר למטרה לעומת מי שאינו פועל על פי תקציב אישי. האחרון, בדרך כלל, הופך לקשה- יום ואף סכום שהוא מרוויח לא יספיק לו. כשהתקציב לא מסתדר יש להרוויח יותר כסף או לקצץ בהוצאות.

מתוך הספר חינוך פיננסי של צביקה ברגמן

 

מתוך הספר חינוך פיננסי החדש

סוגי הכנסות

הכנסות, כלומר היכולת שלך להכניס כסף לחשבון שלך, יכולות להגיע ממספר מקורות.

 1.     להרוויח כסף. כלומר, לקבל כסף כתוצאה מעבודה שאתה מבצע. להכניס כסף לחשבון הבנק שלך לאחר שאדם או גוף מסוים שילם לך כסף עבור אותה עבודה שהזמין אצלך.
 2.     דרך נוספת להרוויח כסף היא עמלה. אתה יכול ליצור הכנסה על ידי זה שקיבלת עמלה על ידי תיווך בין 2 צדדים. מתווך דירות או מכוניות מקבל כסף כאשר הוא מחבר בין קונה למוכר. שים לב. המוכר רוצה ממילא למכור והקונה רוצה ממילא לקנות והמתווך רק עושה ביניהם את הקשר. ההכנסה בעסקה שכזו נקראת עמלה.
 3.     הטבות הן שווה-ערך להכנסה. לעתים, ניתן לעבוד במקום מסוים ולקבל הטבות שהן שוות-ערך לכסף. עובדי חברת החשמל הותיקים אינם משלמים חלק מחשבון החשמל שלהם. אם יש להם, לדוגמה, פטור מתשלום חשמל בסך 500 ש"ח בחודש, הם מקבלים הטבה בשווה-ערך לכסף. כלומר, הם לא מקבלים בפועל כסף אבל אם לא היו מקבלים את ההטבה הזו, הם היו חייבים לשלם אותה. כמותם יש הרבה עובדים הנהנים מהטבות, החל מהנחות בעסקים בהם הם עובדים ועד מתנות בצורת כרטיסים להופעות, טיסות חינם, מכונית צמודה ועוד.
 4.     משכורת היא סוג של הכנסה. ישנה משכורת בסיסית ואליה מצטרפות תוספות כמו שעות נוספות, דהיינו שעות שעבדת יותר מהנדרש. ותק, כלומר, ככל שמספר השנים שאתה עובד גדול יותר השכר שלך משביח. בונוסים – לעתים מצטרפים למשכורת בגין השגת מטרות יוצאות דופן וכדומה.
 5.     רווחים משותפיות שונות אף הם סוג של הכנסה. יש לא מעט אנשים שחסכו כסף במהלך השנים והשקיעו בעסק מסוים. למשל, בית קפה. הם לא עובדים בעסק, הם לא נמצאים בו, אבל הם עדיין שותפים. אחת לפרק זמן הם מקבלים חלק מהרווחים כשותפים. כל מה שהם עשו לצורך העניין הוא שהם השקיעו כסף. בדרך כלל זה קורה כשאדם עם כסף פוגש אדם עם רעיון ושיתוף הפעולה ביניהם מצמיח עסק מצליח.
 6.     רווחים מהשקעות פיננסיות הם הכנסה. משקיעים בעלי סכומי כסף המפקידים את הכסף בפיקדון או משקיעים אותו בשוק ההון במכשירים פיננסיים, יכולים בתקופות מסוימות להפיק רווחים נאים שישמשו אותם כהכנסות יומיות, חודשיות או שנתיות.
 7.     ירושות אף הן הכנסות. כאשר בן משפחה נפטר, לעתים הוא מעניק ירושות לבני משפחתו ונכסיו ברוב המקרים מתחלקים בין בני המשפחה הקרובים. גם זה סוג של הכנסה.
 8.     הכנסה מהשכרת נכס היא הכנסה נאה וקבועה. אנשים שרכשו נכס או קיבלו כזה בירושה ומשכירים אותו לאחרים, יכולים ליהנות מהכנסה חודשית של אלפי שקלים.

כל הזכויות שמורות

מתוך הספר חינוך פיננסי המדריך השלם

 

התרנגולת שמטילה ביצי זהב או להרוויח בבורסה צריך לדעת.

 

 

יום אחד זה קורה.אחרי השקעות רבות שביצעת ,כאלה שהן טובות יותר וכאלה שהן טובות פחות היא מגיעה.השקעה נכונה ,חכמה ,חמה , בסכום המתאים ובטיימינג המדויק ומתחילה להכניס לך כסף.

המניה שרכשת מתחילה לעלות ומתקרבת לרף הדמיוני העליון שהצבת עבורה.עוד לפני שהחלטת בינך לבין עצמך מה תעשה אם היא תשבור את הרף הזה שהצבת למניה שלך והיא כבר שברה אותו.

בנקודה זו אתה מתחיל להילחץ.

 

"היי ,מה קורה כאן? באמת אפשר לעשות קצת כסף במניה הזאת כנראה.מה לעזאזל אני עושה עם זה והרי אף אחד לא הכין אותי להתפתחות כזאת"

תמצא את עצמך שואל את המשקיע שבתוכך אבל הוא אין לו תשובה מנומקת  עבורך.

 

אחרי כמה ימים שלא החלטת מה לעשות וכיצד לנהוג בהשקעה שמניבה לך כבר כמה עשרות אחוזים, בדיוק אז מגיעים כמה ימים של מימושים ,הלחץ מזה שהרווחת  כסף מהיר וקל מוביל אותך החוצה ואתה מוכר את המניה ואפילו לא מתבייש להצטער שלא מכרת אותה יום יומיים לפני כן ,טרום הירידות שאחזו בנייר , כי הרווח שלך היה יכול להיות גדול יותר בעוד כמה אחוזים.

 

אתה שמח. סופר את הכסף כי כולם מפמפמים  כל הזמן לך שאת הכסף סופרים במדרגות. אבל בלא מעט מקרים תגלה בדיעבד כי מה שעשית כרגע הוא מעשה מטופש שעשה אותו האיכר שגידל תרנגולת שהטילה עבורו כל יום ביצה מזהב עד שיום אחד החליט לשחוט אותה על מנת להוציא את כל הביצים מבטנה כי למי יש זמן לחכות……או במילים אחרות המניה שזה עתה חיסלת את ההשקעה בה רק התחילה את מסע העליות שלה.

 

במהלך הימים והשבועות הקרובים אתה עשוי לראות את המניה שמכרת מתבססת במחיר שמכרת לאחר שהרווחת כמה עשרות אחוזים ולטפוח לעצמך על השכם.הרי אין הרגשה גרועה יותר מלראות מניה שמכרת ממשיכה לעלות.האגו שלך יתנפח תמיד אם המניה שמכרת תרד מכאן ואילך והרי מי לא רוצה למכור בשיא? כולם רוצים ומי באמת מוכר בשיא? אף אחד! ומדוע בעצם? כי כולם מונעים על ידי העונג והכאב כלומר כל המשקיעים מחפשים את העונג ורוצים להרוויח אולם הרצון שלהם להימנע מכאב כלומר מהפסד במקרה דנן חזק יותר וגורם להם לגמור מוקדם.את ההשקעה כמובן ולקוות שלאחר שהם מכרו המניה תתחיל לרדת על מנת לקבל את חותמת ה "צדקתי".

 

ובכן אז אתה כבר מבין שלפעמים כשזה קורה ,כשמניה שבחרת יכולה לחולל מהפך אמיתי בתיק ההשקעות שלך כל מה שאתה זקוק לו זה לא למהר למכור אלא להישען לאחור על הכורסא ולהרוויח ולהרוויח ולהרוויח.אל תשחט את התרנגולת שמטילה עבורך ביצי זהב לפני הזמן.אמץ את ההרגלים הרעים של המפסידים שרואים את המניה שלהם נשחטת ונקרעת ולא מוכרים (מכירה במקרה כזה היא כאב מעצם מימוש ההפסד דה פאקטו ומהכאב הזה כולם מנסים להימנע).ראה את המניה שלך עולה ועולה ואל תמכור כי הרי אם תמכור תמיד מניות ברווח קטן לא יצמחו בתיק שלך מניות בעלות רווח ענק!

 

והנה כמה סימנים ראשוניים עבורך מתי כדאי להשתמש באסטרטגיית התרנגולת שמטילה ביצי זהב ,כלומר לאפשר למניה שבחרת להעשיר אותך.

 

1.על מנת לסמוך על מניה שהיא באמת החלה מהלך עליות ארוך אתה פשוט צריך להבין מדוע קנית אותה.המלצה של פלוני אינה מספיקה.אתה צריך באמת להבין ואפילו בקווים כללים  תחילה מהיכן יגיע הכסף.

 

2.זה קורה ב90 אחוז מהמקרים בשוק טוב ,שוק עולה.מניות לא עולות לאורך זמן ובעוצמה ,בעשרות או מאות אחוזים בימי שפל ומשבר.בדוק את התקופה בה אתה נמצא לפני שתחליט שהגיע העת להטיל ביצים.

 

3.הבט שמאלה וימינה.הצץ במניות דומות ובמהלך העליות שהן עשו ועושות.האחיות של המניות הללו בארץ או בעולם יאמרו לך בדרך כלל לאן אפשר לצמוח ואם יש פוטנציאל בכלל ומתי.

 

4.להאמין ולהבין  שכסף באמת יכול לצמוח בשווקים אבל חשוב יותר להבין שהרווח הגדול שלך בתיק יגיע ממניה אחת או שתיים או שלש.זהו .וכשזה  מתחיל לקרות יש להכין תבניות לאיסוף ביצים ולא סכין שוחטים.

 

5.פירמידה – אפשר להשקיע סכום גדול ולמכור כל הדרך למעלה במנות קטנות כדי להקטין סיכון במניות המטילות ביצי זהב.

 

6.פירמידה הפוכה – אפשר לקנות במנות  כל הדרך למעלה בלי להצטער שלא קנית יותר בפעם שעברה.

 

7.עליה לאורך זמן יכולה להתרחש בחברה טובה כלומר בחברה בה יש הנהלה איכותית ואמינה.בחברה בה בעלי התפקידים בעלי עבר של דיווחים מעורפלים או כוזבים הכאב יגיע במהרה.

 

8.מניה שתעלה לאורך זמן בעשרות אחוזים היא בדרך כלל מניה שתשבור את השיאים החדשים של עצמה פעם אחר פעם ולאו דווקא כזאת שירדה עשרות אחוזים ומתחילה לעלות.

 

9.להאמין שזה אפשרי כי כמו שאומר השיר "מי שמאמין לא מפחד" ומאפשר לכסף שלו לצמוח.

 

מוגש כחומר למחשבה.

כל הזכויות שמורות.

 

צביקה ברגמן , מחבר סדרת הספרים "בורסה"

 

 

 

 

מאמר על שימוש בכסף

 

 

 

 

כמה פעמים בעבר נכנסת לקניון על מנת לעשות סיבוב קטן ….רק להסתכל או לקנות מוצר מתוכנן אחד וכמה פעמים באמת עשית רק סיבוב או רכשת רק את המוצר שרצית?
לקניות יש תורה משלהן וכל התורה היא לקרוא לך, המטייל בקניון, לרכוש עוד ועוד מוצרים על מנת לפרנס ולהעשיר את בעלי החנויות והיצרנים. אין רע בקניות המרוממות את נפשו של האדם למספר דקות או שעות, אלא שבהרבה מקרים הן לא עולות בקנה אחד עם התקציב המשפחתי.
אם נעצור לרגע ונחשוב, נוכל להבין כי המוצרים שאנו קונים פעמים רבות מבלי להתחשב במצב הכלכלי, תלויים בגורמים שונים, כמו למשל המוצרים שיש לחברים שלנו, הדברים שיסייעו לנו אולי להיראות או להיחשב בעיני אחרים טוב יותר, או הפריט שהדליק בנו ניצוץ רגעי, למרות שאנו יודעים בברור כי נוכל להמשיך לחיות טוב גם בלעדיו.
כאמור, אין רע בקניות אם אין בעיות תקציב, אבל אם ישנן בעיות כאלה, ניתן וצריך ללמוד ולאמן את עצמנו לשלוט בתקציב על מנת שלא ישלוט בנו. המטרה היחידה שעלינו להציב ולשאוף אליה היא להוציא פחות ממה שאנחנו מכניסים. את המטרה הזו אפשר להשיג בשתי דרכים:

 

1.לצמצם את ההוצאות.
2.להגדיל את ההכנסות.

 

על מנת לצמצם את ההוצאות עלינו להבין וללמוד את ההוצאות. דף ועט יעשו פלאים ויגלו באמת את היקף ההוצאות החודשי הממוצע. על מנת לעשות מעשה ולצאת לדרך, יש כבר בתום קריאת הכתבה הזו לערוך טבלה, ולא לשכוח לרשום בה את ההוצאות על המשכנתא, ביטוחים, מכשירים סלולריים, ארנונה, מזון, חומרי ניקוי, בילויים, אינטרנט, מים, חשמל, הוצאות על ארועים, רכב, דלק, לימודים, גנים, גז, כבלים והוצאות שוטפות נוספות.
השלב הראשון כבר ידוע עכשיו. השלב השני הוא לרכז את מקורות ההכנסה שלכם. לבני זוג יש לחבר את המשכורות, כולל הכנסות מקרנות השתלמות, משכורות מיוחדות ובונוסים.
עתה, לאחר שאתה יודעים כמה יש לכם כל חודש לבזבז מהחסרת ההכנסות מההוצאות, קל יהיה לנהל את התקציב.
משפחה שנותרו לה 2000 ₪ תוכל לנהל את כספה בתבונה ולדעת כי בביקור הבא בקניון כל קניה תרד מה-2000₪ הפנויים, וחריגה מעבר ל-2000 ₪ האלו יורידו מהאפשרות לקנות בחודש הבא.
משפחה שהחשבון של ניכוי ההוצאות מההכנסות יראה מספר שלילי, תיאלץ לחזור לסעיף ההוצאות ולראות היכן ניתן וצריך לקצץ.
לגבי הגדלת ההכנסות, גם כאן יש מקום לקום ולעשות מעשה. אולי זה המקום לעשות חושבים ולקחת מאמן שיסייע לעבור למקצוע אחר, סטטוס אחר, ענף אחר ולהתחיל יותר. זכרו כי בכל בעיה קיימת גם הזדמנות.
ונקודה נוספת למחשבה. בפעם הבאה כשתטיילו בקניון ראו מי סוחב שקיות רבות וקונה המון. אלה הם בדרך כלל האנשים שאין להם הרבה. העשירים נהנים מהעובדה שהם יכולים לקנות ולא רצים לקנות כל דבר חדש שיוצא לשוק.

 

 

כבר אמרו חכמים "איזה הוא עשיר? השמח בחלקו"

רוצה לצאת מהמינוס? קרא את הספר אומרים שלום למינוס! זה עובד

www.sodot.co.il

 

 

 

המאמר אודות הבנק ואתה

 

אחת הפרדיגמות הגדולות שיש לכל אחד מאיתנו היא קדושת הבנק. בכל מקום שאליו אנחנו מגיעים אנחנו יודעים לעמוד על שלנו ולנסות לקבל יותר. זה מתחיל בקניות בשוק או בקניה נבונה בסופר מרקט, ממשיך בקנייה של ביגוד, במשא ומתן מוצלח על הורדת מחיר בקניית מכשיר חשמלי וקבלת מימון נוח בריבית נמוכה בקניית מכונית ועד לקבלת הנחה משמעותית ושאר הטבות כשקונים דירה. אבל…. כאשר אנחנו מגיעים לבנק אנו נתקפים בחרדת קודש, וכאשר אנחנו יושבים מול הפקיד, המילה היחידה שאנחנו יודעים לומר היא "בסדר". במאמר זה אנסה לתת לך מספר כלים על מנת להבין ולהצליח לקבל הרבה יותר מהבנק, ובכך להצליח ולהרוויח המון כסף. ישנם לא מעטים מכם אשר חושבים כי אחוז לכאן או אחוז לשם לא ממש משנים. כדי להבין את גודל הטעות אתן לכם את הדוגמא הבאה.

שקד סגר סכום של 100 אלף ש"ח בריבית של שלושה אחוז ל-40 שנה. בתום התקופה יקבל שקד סכום של 325 אלף ש"ח.
שי סגר את אותו סכום, 100 אלף ש"ח בריבית של חמישה אחוז גם הוא ל-40 שנה. בתום התקופה יקבל שי סכום של 700 אלף ש"ח.

אותו סכום , אותן שנים והבדל של 375 אלף ש"ח בזכות אותם שני אחוזים קטנים.

עכשיו, כאשר אתם מבינים את חשיבותם של אותם שני אחוזים ומבינים כי הסכמה המיידית לקבל את כל מה שהפקיד נותן לכם היא פרדיגמה שיש לנפץ, הרי לכם מספר עצות וסודות.

1.לכל לקוח בבנק יש דרוג. שאל את פקיד ההשקעות מה המדרג שלך בבואך לסגור סכום כסף לפיקדון. כל מדרג מקבל אחוז אחר על אותו פיקדון – לא כולם שווים בפני הבנק.

2.כדי להעלות את המדרג שלך אתה יכול לצרף אליך לשיחה עם פקיד ההשקעות בן משפחה שחשבונו מתנהל בבנק. אם לך יש 100 אלף ש"ח בחסכונות ולקרוב המשפחה 80 אלף ש"ח, יחד תוכלו לקבל יותר – טובים השניים מן האחד.

3.הטבות נופלות אוטומטית. אם קיבלת ריבית טובה לחודש והפיקדון מתחדש אוטומטית, דע כי בתום החודש תיפול ההטבה שקיבלת ושוב תקבל ריבית נמוכה. זכור לרשום לעצמך לצלצל לפקיד ההשקעות ולקבל את ההטבה שקיבלת בעבר.

4.לכל פקיד השקעות סמכויות אחרות. דע כי על מנת לקבל הטבות מסוימות על פקיד ההשקעות שלך לקבל אישור מגבוה. לחץ על פקיד הבנק שלך הוא דבר חשוב, אולם יש לתת לו את הזמן לקבל את האישור. אם הוא אומר שהוא יחזור אליך מאוחר יותר, זה בגלל שהוא צריך לקבל אישור.

5.לעיתים , כשיש לך סכום כסף גדול כדאי לבקר בבנק מתחרה ולקבל מידע לגבי הריבית שתוכל לקבל אצלם. כבר למדת ששני אחוזים עשויים להכפיל לך את הכסף באותו פרק זמן. למד לטפל בכסף שלך ולדאוג שיעבוד עבורך בצורה אופטימלית.

אנחנו מאמנים ומתאמנים, עובדים וחוסכים, אבל במקרים רבים לא מבצעים את שיחת הטלפון או הבדיקה, האם הכסף שלנו מטופל כראוי. פעולה נכונה יכולה לגרום לנו להרוויח יותר כסף משנה שלמה של עבודה.
בואו נהפוך את הבנק מקודש לחול.

ועל מנת שיהיה לכם יותר קל להפנים את התורה מצורפות שש שאלות שיעזרו לכם בתהליך.

 • מה צריך לקרות כדי שאתנהג אחרת בבנק ואתחיל להרוויח יותר?

 

 • מתי אתחיל לפעול ?
 • מה חייב לקרות בסוף התהליך של היחסים החדשים עם הבנק?
 • מה ההרגלים שעוצרים אותי מלנהוג אחרת?
 • האם קבלת ריבית גבוהה יותר באמת יכולה לקדם אותי?
 • מה מונע בעדי להתחיל כבר היום ולהרים טלפון לפקידה  בנק?

בשורות טובות
צביקה ברגמן
www.sodot.co.il

 

המאמר על העצמאות הכלכלית שלך

להלן 20 צעדים קטנים שיסייעו לך לגבור על הקשיים בדרך לעצמאות כלכלית משלך 

 1. הבית והאווירה השורה בו הוא מקור הכוח הגדול שלך, הכוח שמאפשר לך לצאת ולכבוש את העולם.

על מנת להצליח בחיי העסקים שלך, אתה צריך לצאת בכל בוקר מן הבית בראש שקט, עם חיוך, ולדעת שבסוף יום העבודה אתה חוזר למקום שלו, נעים ומלא באהבה. מצב זה נותן לך את הכוחות להתמודד עם עולם העסקים (שלעתים יכול להיות קר, מנוכר, מכעיס וגם מפחיד). כמו מצבר ברכב, גם אנו צריכים להיטען באנרגיות חדשות מדי יום ומקור האנרגיה החשוב ביותר של העשירים טמון בחיק משפחתם.

 1. הימנע מרכילות ומלשון הרע. שיחות סרק ורכילויות אינן עוזרות אלא רק מזיקות.
 2. הכר את המגבלות שלך. לכל אחד מאתנו יש מגבלות שונות. ככל שנכיר אותן טוב יותר, נצליח להתגבר עליהן ולהימנע מטעויות.
 3. למד לבקש עזרה. שים את האגו בצד וכאשר אתה צריך עזרה, פשוט בקש אותה. ביום מן הימים גם אתה תחזיר לנותן העזרה ותיענה לבקשתו. בקשת העזרה עשויה לקצר את הדרך.
 4. למד לשאול. אם אינך מבין דבר מה, אל תתבייש לשאול ולקבל הסבר. אולי תיראה לרגע כלא מבין, אך לאחר מכן כבר תחכים. אם לא תבקש הסברים, אולי לא תיראה לרגע לא מבין- אך לעולם לא תדע את התשובה.
 5. דאג להעלות רעיונות שעולים במוחך על הכתב, סמוך למועד שבו עלו. פעמים רבות נעלמים רעיונות טובים כלעומת שבאו, עקב השכחה. רגע של השראה עשוי להביא להצלחה גדולה.
 6. לעתים, לא לקבל את מה שרוצים, זה סוג של מזל.

לרבים זוהי מחשבה קצת חדשנית. אם תחשוב לרגע לאחור, תמצא בעברך מקרים שבהם אמרת לעצמך: "איזה מזל שלא נכנסתי לעסקה הזו" או: "איזה מזל שלא קיבלתי את הלקוח הזה", ואכן, לעתים המזל פועל בצורה שונה, הפוכה. לכן, אם משהו ממש לא מסתדר ואינו מתכוון אליכם, אולי באמת כך צריך להיות.

 1. למד לסלוח- הכעס והנקם גורמים להרגשה שלילית ולבזבוז אנרגיות על דברים שלא יקדמוך לאף מקום. יכולת הסליחה היא תכונה אצילית- אמץ אותה.
 2. השקע בגופך. הגוף הוא, למעשה, המכונה הנושאת אותך ומאפשרת לך לתפקד ב קלו ת. אכול נכון, התאמן והתעדכן בחידושים בתחום.
 3. מידע הוא כוח. רכוש מידע באופן קבוע דרך העיתונות, האינטרנט, מגזינים וטלוויזיה. למד לאגור את המידע העיקרי ולהיפטר מהטפל.
 4. טפח את הצד הרוחני שלך. החלק הרוחני חשוב מאוד להתפתחות אישית ועסקית ובעל יכולת לספק את השקט הנפשי שיוביל לקבלת החלטות נבונות.
 5. אמץ את הנתינה. הנתינה יוצרת זרימה חיובית וככל שתתן יותר תקבל יותר. מעבר לכך, בעצם הנתינה ישנה הנאה גדולה והתרוממות רוח.
 6. החיבור עם אנשים מצליחים חשוב מאוד. לעתים קרובות ההצלחה מדבקת.
 7. הקשב לאינטואיציות שלך. לעתים יש להן יכולת לנבא את העומד לקרות מבלי שנדע להסביר איך וכיצד.
 8. למד להתגבר על הדאגה. חשוב לרגע כמה פעמים דאגת עד כדי חרדה וכמה פעמים הדברים מהם פחדת אכן התגשמו.
 9. לפני כל חתימה על מסמך או חוזה, הקפד לקרוא מה כתוב בו בתשומת לב רבה.
 10. כאשר אתה מפסיד בבורסה או בעסקה מסוימת, דאג לא להפסיד את השיעור.

המשקיעים בבורסה ובעולם העסקים מרוויחים כסף רב, אך גם מפסידים. ההפסד של העשירים הוא, למעשה, שכר הלימוד לשיעור שזה עתה קיבלו. ניתוח ההפסד ולמידה כיצד לא לחזור על הטעות, יגרום לעשירים להרוויח יותר ולהפסיד פחות בעתיד. לעומתם, ישנם רבים אחרים שימשיכו להפסיד פעם אחר פעם ע"י נקיטת אותה פעולה שגויה, ויתרחקו מהדרך אל העושר.

 1. לריבית כוח מדהים- אם תשקיע בכל יום דולר אחד בלבד במשך 56 שנים בריבית של 10% לשנה תקבל בתום התקופה מליון דולר!

עשירים רבים התעשרו כתוצאה מהפקדת סכומי כסף לטווח ארוך בריבית טובה. בארה"ב מסתובבים סיפורים אנושיים רבים על נשים וגברים שהגיעו לגיל הפנסיה עשירים במיליוני דולרים, וכל זאת רק כתוצאה מהפרשה קבועה של סכום כסף משכרם בכל חודש והפקדתו בריבית טובה. צמיחת הכסף בתוספת הריבית מדהימה ומתאימה לכל חוסך. אין צורך לדעת דברים רבים מדי, אין צורך לעקוב בכל יום אחרי ההשקעה, והסיכון הוא מהנמוכים שיש. עשה לעצמך גם אתה מנהג בדרך אל העושר, וחסוך מדי חודש.

 1. שימוש בהלוואות כמנוף להצלחה הוא חלק בלתי נפרד מעסקאות גדולות ולא צריך לפחד משימוש בכלי זה.

מרבית האנשים אינם אוהבים "חובות" ומעדיפים לא לקחת הלוואות להשקעות. העשירים יודעים שהלוואות אלו הן המנוף להצלחה במקרים רבים. הלוואה שלקחת לבניית עסק חדש או לרכישת דירה להשקעה היא, למעשה, כמו תוכנית חסכון הפוכה. במקום להפקיד מדי חודש סכום כסף ולקבל בעוד מספר שנים סכום נאה, אתה מקבל כבר עכשיו את סכום הכסף ומחזירו מדי חודש. העסק שלך, שעבורו לקחת את ההלוואה (במידה והוא אכן עסק טוב) יחזיר אט אט את ההלוואה מדי חודש. בסוף התקופה- הדירה או העסק היו שלך. המנוף הזה "מקפיץ" אותך מספר שנים קדימה ומעניק לך אפשרויות רבות להתפתח.

 1. לא תמיד חייבים להמציא את הגלגל. לפעמים יש להסתכל מסביב ולחקות את מתחריך. חידושים הם דבר חשוב מאוד, אבל לעתים אפשר וצריך לחקות את הצלחת האחרים.

 

בהצלחה
צביקה ברגמן
www.sodot.co.il
תגלוש תקרא תצליח

 

 

הצלחות בנדל"ן המאמר עם אימון אישי

 

האימון האישי מסייע להלחם בקבעון המחשבתי ולשלוח את מחסן התשובות האוטומטי שלנו למקום רחוק, על מנת שנוכל לייבא מחשבות חדשות..גם בתחום העסקי מתברר שתשובות אוטומטיות עשויות להיות הרות גורל לעסקאות טובות. מקובל בעולם הנדל"ן לשלם בעסקאות דמי תיווך בסכומים הנעים בין אחוז אחד לשני אחוזים. אם סוכן הנדל"ן שלך היה מתקשר ושואל אותך האם אתה מוכן לשלם 15% עבור עסקת נדל"ן, מה היית עונה לו?……רגע! אל תענה את מה שאתה רוצה…..

קרא קודם את הסיפור הבא.

"זה היה ערב ראש השנה, השעה הייתה עשר בבוקר כאשר התקשר אלי המתווך שלי, שמטפל לי בנכסים בבאר שבע.

"אתה שומע" הוא אמר לי "יש לי דירה מעניינת בשבילך".

"דבר," אמרתי לו, "באיזו דירה מדובר?"

"דירת שני חדרים, אבל אני רוצה 15 אחוז תיווך," אמר לי המתווך.

15%, חשבתי, זה יותר מפי 7 מהעמלה הרגילה, אבל אולי זה שווה…….

"ספר לי קצת על הדירה" , ביקשתי, ואבי סיפר שמדובר בדירה סטנדרטית, בקומה שנייה מתוך 4 קומות, של לקוח שלו מחיפה.

"עד היום השכרתי את הדירה הזו, אבל הבנאדם רוצה למכור, נמאס לו. הוא שאל אותי כמה אפשר לקבל ואמרתי לו 15 אלף דולר. תמכור, הוא אמר לי, ואני ישר התקשרתי אליך. אני רוצה 2000 דולר דמי תיווך."

היה שקט של מספר שניות ואחר כך אמרתי לו: "תוך שעה וחצי אני אצלך." סובבתי את הרכב לכיוון באר שבע , ביטלתי פגישה, ויצאתי לדרך. אחרי שעתיים וחצי , אחרי שראיתי את הדירה, כבר חתמתי זכרון דברים בפקס עם המוכר ושילמתי למתווך שלי את דמי התיווך שלו.

הדירה שופצה בסכום של 5000 דולר נוספים, ונמכרה ב-43 אלף דולר למשקיע מהמרכז. (מתוך הספר 'נדל"ן למתחילים') 

טוב, עכשיו אתה מוזמן לענות לעצמך..בפעם הבאה שתקבל הצעה, אל תמדוד אותה לפי המחשבות המקובעות, תן הזדמנות למחשבה חדשה לצוף. חומר למחשבה על מקום טוב להתאמן עליו.

בהצלחה ובשורות טובות
צביקה ברגמן
www.sodot.co.il

 

 

 

מאמר להורי תלמידים.ההצלחה מתחילה בבית

 

הורים רבים חושבים שדי בכך שהם שואלים את ילדם האם הכינו שיעורים והאם התכוננו למבחנים.יש כאלה שיודעים לגעור היטב ,לכעוס ולהעניש בגין ציונים רעים או לצקצק בלשון ולפרגן כאשר הילד מביא הביתה ציון טוב ורוב ההורים סבורים שהתפקיד שלהם הוא לעבוד ושל הילד ללמוד ואם הם עושים את העבודה שלהם אין סיבה שהילד לא ילמד ויצליח.

ובכן הורים יקרים אם אתם מחפשים צדק אולי תוכלו במצב המתואר למעלה להשקיט את מצפונכם אבל אם אתם רוצים שהילד שלכם באמת יצליח בלימודים בתיכון וכסטודנט יש לכם חלק גדול מאד בתפקיד הזה.ראשית אם לא עשיתם כן מומלץ לכם לקרוא את הספר שאתם אוחזים ולהבין מה עובר ועם מה מתמודד הילד שלכם מידי יום.

כן….אני יודע…..גם אתם הייתם תלמידים וגם אתם עברתם את התהליך אבל כנראה שגם ההורים שלכם "עזרו" לכם כמו שאתם "עוזרים" לילדכם.

הזמנים השתנו.בעוד שבשנות ה60 הספיקו 10 שנות לימוד לקבל משרה טובה ,הספיקו 12 שנות לימוד בשנות ה70 ,תעודת בגרות בשנות השמונים , תואר ראשון בשנות ה90 ובשנות ה2000 מדובר רק בשלב הראשון עם לימודי תואר שני.

אם ילדכם יגיע למרוץ החיים החדש עם אופניים בזמן שאחרים דוהרים מסביב במכוניות מרוץ הוא לא יגיע רחוק.

כבר ראיתי הורים עוזרים לילדם לפתור בעיות בסלון כאשר ההורים מעשנים ,שותים קפה ,צופים במשחק כדורגל בקולי קולות ועונים לילד במחצית על שאלה בחשבון כאשר הוא יושב על הברכיים וכותב על השולחן הנמוך בסלון.ככה לא בונים חומה!

ילדכם זקוקים להרבה יותר מזה.הם זקוקים בראש ובראשונה לסיוע אישי ,נפשי , הוא זקוק שתהיו שם ותעודדו אותו כשנכשל ולא כדי שתענישו אותו , הוא זקוק לעידוד שקשה לו ,הוא זקוק לעזרה ממך,להכוונה אולי מורה פרטי ואולי כתף להישען עליה.

אם הילד שלך מביא הביתה מבחן לא טוב ואתה מעניש אותו אתה מתרחק מהמטרה.דווקא בזמן הזה הוא זקוק לך.רוב החרדות מהמבחנים הם הפחד מתגובת ההורים ,חרדה ממבחנים היא גורם מוביל בסיבות לכישלון.

כהורה אתה צריך להיות המכבש של התלמיד שלך, של הסטודנט שלך ,להבין את הצרכים שלו ואת העזרים שלו עוד לפני שהוא נתקל בקשיים עצמם.

השתדל למנוע ממנו דאגות כלכליות ,אישיות , משפחתיות.תלמיד לא יכול ללמוד אם הוא צריך להתמודד עם הבעיות שלך בעבודה או בבעיות זוגיות וכדומה.אתה חייב לבנות לו בועה בה יוכל להיות במיטבו וללמוד במצב אופטימלי.

על מנת שהתלמיד שלך ישיג את התוצאות הרצויות הוא חייב להסתובב בחברה טובה.הבט סביב כל הזמן וראה מי החברים שלו.המבט שלך והיכולת שלך להבחין מהיכן יכולות להגיע הבעיות טובות בשלב זה משלו בין אם הוא בן 15 או 21.דבר איתו , שכנע אותו,הסבר לו ,הלחם עליו ובשבילו.

אל תשווה את ילדך לאחרים ואל תשאל אותו מדוע התלמיד ההוא קיבל ציון כזה ומדוע החבר השני קיבל ציון דומה.כל אחד הוא עולם בפני עצמו ,לכל אחד הבעיות שלו והיכולות שלו.

אבחן את הילד שלך ולמד האם ה\יש בעיה שאתה יכול לסייע ,לקות למידה ,קושי מסוים פיזי או אחר.למד את סביבת העבודה שלו וראה היכן אתה יכול לשפר.תלמיד לא יכול לספק לעצמו תאורה טובה יותר ,חלון עם זכוכית בידודית על מנת ליצור שקט או שולחן די גדול להניח עליו את כל החומר הלימודי.זה תפקידך ,עליך לראות את הכל לפניו או לשאול אותו מידי פעם לצרכיו ולהקרין לו שזה בסדר לבקש.

פרגן לו כשהצליח ,עודד אותו והסק איתו מסקנות להבא כשנכשל.

תלמידים טובים לא מצליחים סתם ,הם לא מצליחים פתאום.הם מצליחים רק כאשר כל המערכת מסביב עובדת כמו שעון.

כן ,נכון ,ישנם תלמידים המצליחים גם בתנאים קשים וללא כל הסיוע הזה ההבדל הוא כמו להגיע לאילת באוטובוס ישן בנסיעה של 6 שעות או בטיסה בת 40 דקות.איך היית רוצה שיגיע התלמיד שלך מת"א לאילת? ולא זו לא בעיה במתמטיקה.

לסיום זכור הצלחה של התלמיד שלך היא הצלחה גם שלך וגם בזכותך.כישלון שלו כולו שלו ושלך .מבחינה כספית אגב הרבה יותר זול להשקיע בתלמיד למטרות לימודים מהשקעות שתצטרך להשקיע בגלל מחסור בלימודים.

בהצלחה.

 

מאת צביקה ברגמן מחבר הספר"טוב מאד" אימון אישי להצלחה בלימודים