בוגרי מכללות רבים מסיימים בכל שנה את לימודי שוק ההון,בוגרי אוניברסיטה רבים משקיעים בבורסה,מנהלי תיקים מבצעים פעולות רבות בתיקי הלקוחות ופקידי השקעות בבנק עוזרים לא פעם ללקוחותיהם לקבל החלטות – למרות שרובם למדו באותם מקומות התשואות שהם משיגים שונות לחלוטין.

די להביט בעיתון במדור של קרנות הנאמנות ולראות כיצד קרנות העוסקות באותו תחום ועם אותם היקפי כספים מנוהלים משיגות תשואות שונות לחלוטין כאשר הקרנות הטובות ביותר ,טובות הן לאורך שנים.

ההבדל בין כל הפעילים הללו בשוק ההון הוא הבדל אחד משמעותי והוא הנסיון וחוכמת השוק.חוכמה זו נרכשת לאחר עשרות שנים של השקעה ותיעוד מקרים וטעויות של המשקיע עצמו ושל משקיעים אחרים והרי כבר נאמר שאין לנו מספיק שנים לחיות על מנת לבצע את כל הטעויות האפשריות.בספר המונח לפניך קובצו מרב הטיפים והטעויות הידועים מזה עשרות שנים.לימוד הטיפים הללו וטעויות שאחרים ואולי גם אתה מבצעים מידי יום עשויים להזניק אותך אל קדמת הבמה ולהשיג תשואות טובות מעבר לאלה שהשגת עד היום.

לא משנה אם משקיע פרטי אתה או מנהל תיקים, המסע בין מאות הטיפים יביא אותך לנקודות אשר תשתקף בהם דמותך וחלק מטעויותך ואיתם ההבנה בצורך לתקן, לשפר ולהצליח יותר.

די אם תחדש לעצמך עשרה אחוז מהמאות של הסודות הטמונים כאן והחזרת את השקעתך עשרת מונים.

 

קריאה נעימה

צביקה ברגמן

 

1.פיזור-תמיד דאג לפזר את תיק ההשקעות שלך.משקיעים חושבים שאם קנו 4 מניות שונות תיק ההשקעות שלהם מפוזר אך לא כך הדבר.פיזור תיק ההשקעות צריך להתפרס על כל האפיקים שאין לך מידע כלשהוא על קטסטרופה העומדת לעבור עליהן.פיזור תיק השקעות באפיקים כמו: שקל,מט"ח,אג"ח,מתכות,סחורות,מניות בארץ,מניות בחו"ל,אופציות הוא תיק השקעות בריא.

 

2.פיזור האפיק המנייתי חייב להתפרס בצורה נכונה.אם החלטת לשחמישית מתיק ההשקעות שלך יושקע במניות דאג שחלק זעום ממנו אם בכלל יושקע באופציות.אם רוב הרכיב המנייתי כדאי להשקיע בחברות גדולות ומוכרות המשתייכות לענפים שונים.חלק קטן יותר מהרכיב הנ"ל ניתן להשקיע במניות קטנות יותר אשר ביחס הפוך לגודלן מעלות את רמת הסיכון והיציבות של הרכיב המנייתי.

 

3.בדוק-לא מעט משקיעים אצים רצים לרכוש מניות של חברות שהם אינם יודעים אפילו לבטא היטב את שמן ושלא לדבר על עיסוקן, השם והמוניטין של מנהל החברה,המתחרים שלה ועוד כהנה וכהנה.המהירות הזו שמע הם יפסידו חלילה את מהלך העליות ביומיים הקרובים מובילים משקיעים רבים לבצע טעויות רבות שסופן מתברר בהצטמקות חשבון הבנק.

 

4.משמעת עצמית-לא קל לשבת מול המסך כאשר אתה מושקע במניה מסוימת ולראות אותה צונחת ב10 אחוז.לא קל להיות מושקע במניות ב100 אלף ₪ ולראות את הבורסה יורדת יום אחרי יום שבוע ברציפות.לא קל לראות מניה שאתה מחזיק בה שמזנקת ב10 אחוז ואתה השקעת בה רק חמשת אלפים ₪.משמעת עצמית והיכולת לנטרל את הרגשות שלך כאשר אתה מביט בתיק המניות שלך יגרמו לך להימנע מחלק גדול מהטעויות שמבצעים משקיעים רבים.אלה שרואים לעיתים את תיק המניות שלהם יורד במשך שבוע רצוף רצים למכור מוקדם מידי או לעיתים אוספים מהר סחורה כי היא זולה ולעיתים החיפזון מהשטן.אלה שמגלים שהמניה שלהם זינקה בעשרה אחוזים מתלהבים ורוכשים כמות נוספת ומגלים לבסוף שהקפיצה במניה הייתה חד פעמית.

 

5.נבואות-לא מעטים הם המקרים בשוק ההון בהן הנבואה מגשימה את עצמה.גם כאשר השוק עולה וגם כאשר השוק יורד, תחזיתו של בר –סמכא על יעד כזה או אחר של מניה מסוימת או השוק כולו עשויה להתממש בעקבות טפטוף דעות של סוחרים או משקיעים המסתיימות בשיטפון של מקבלי דעת "המומחה" בתורה מסיני.על זה נאמר כאשר כולם חושבים אותו דבר סימן שאיש אינו חושב.

 

6.הפסדים נוטים להיערם ולא להעלם.לא פעם משקיע נוטה להתעלם מהפסדיו בתקווה שהם יום אחד ייעלמו ויהפכו לרווחים נאים אבל לרוב הקסם הזה לא קורה.הפסד זקוק לתשומת לב רבה יותר מרווח מאחר ובעוד רווחים נערמים אינם דורשים טיפול מעבר להשבחתם ,הפסדים ובעיקר התעלמות מהפסדים פוגעים בתיק ההשקעות ומביאים בשורה התחתונה את התוצאה ההפוכה מזו שלשמה הגיע המשקיע אל שוק ההון.

7.מגמה מינורית , כזו שאורכת יום יומיים או שלושה היא לעיתים רבות חסרת משמעות בהסתכלות ארוכת טווח.למשקיע היומי מגמה מינורית עשויה להיות ההבדל בין להיות או לחדול אך למשקיע הרץ למרחקים ארוכים אין צורך להתרגש יתר על המידה אלא להפנים כי יש גם ימים כאלה בשוק ההון .ימים שהם הפוכים למגמה הכללית השוררת בשוק באותה תקופה.

 

8.נקודת התמיכה של נייר הערך או המדד מאופיינת תמיד בריכוז גדול של קונים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה.אותם משקיעים נותנים הוראת קניה לנייר הערך באותו שער שהם חושבים שכדאי לאסוף את המניה ובכך הם מנצלים כל הידרדרות זמנית לרכישה העוצרת למעשה את המשך ההידרדרות ויוצרת את נקודת התמיכה אותה ניתן לזהות על נקלה באמצעות הגרף הבסיסי של נייר הערך.

 

9.נקודת ההתנגדות של נייר הערך או המדד לעומת נקודת התמיכה מאופיינת תמיד בריכוז גדול של מוכרים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה.המשקיעים מזרימים הוראות מכירה מראש ומקוים למכור את נייר הערך בשער הגבוה אליו הוא מגיע לאחרונה , כל אחד וסיבותיו הוא.פריצה של נקודת ההתנגדות הדמיונית הזו תגיע לאחר שידם של המוכרים תרפה או ידם של הקונים בשערים גבוהים יותר תגבר על האחרונים.

 

10.איסוף מניות מתבצע לרוב על ידי גופים גדולים או משקיעים גדולים בצורה שקטה.כאשר גורם מסוים בשוק ההון מחליט לאסוף מניות של חברה מסוימת הוא בדרך כלל אינו מכריז על כך על מנת שהסובבים לא יעוטו גם הם על הסחורה הזולה ויהפכו אותה במהרה ליקרה מפז.לכן האיסוף מתבצע בשקט ,לאורך זמן ובשערים אשר לא מעלים את מחיר המניה בשוק וזאת שוב על מנת לא לעורר את חשדם של המשקיעים השונים התרים אחר הזדמנויות.

 

11.המגמה השלטת בשוק ההון נקראת המגמה הראשית.על מנת שתקרא כך על המגמה להיות בת עשרה חודשים לפחות ולכלול בתוכה תנועה בכיוון המגמה שערכה עשרים וחמישה אחוז לפחות.כלומר המדד העיקרי של הבורסה בתל אביב לא ייחשב במגמה ראשית חיובית אם לא עלה בפרק זמן של עשרה חודשים רצוף למעט תיקונים קטנים פה ושם ולא השביח את המחזיקים בו בעשרים וחמישה אחוזים.

 

12.האחראי היחיד לכל הרווחים שלך ולכל ההפסדים שלך הוא לא אחר מאשר אתה עצמך.אתה יכול לנסות לתלות את האשם בשוק עצמו , בנגיד הבנק , בקונים , במוכרים ,בזה שנתן לך טיפ , בכתב העיתון שכתב כתבה על השוק או בכל אחד אחר אבל האחריות היא כולה שלך.משקיע רציני מקבל אחריות מלאה על כל מה שקורה בתיק ההשקעות שלא ואינו מחפש אשמים אלא מוודא כיצד הוא משפר ומתקן את הדרוש תיקון.

 

13.התקווה גורמת למשקיע לקפוץ לתוך שוק ההון ולשחות למרות שהוא אינו רואה יבשה סביבו .התקווה המניעה את המשקיעים השונים גורמת להם לרכוש מכשירי השקעה בתקווה להרוויח כסף רב.למעשה ללא אותה תקווה חלק גדול לא היו משקיעים אולם הבעיה מתעוררת כאשר התקווה הופכת לאסטרטגיה ולא לגורם מדרבן.משקיעים רבים השקיעו השקעות פזיזות בהשקעות מוזרות רק משום שקיוו שהן ישלישו את כספם בן לילה ולעומתם משקיעים אחרים לא מכרו השקעות כושלות בתקווה שאלה יחזרו במהרה לשערן ביום הקניה ויחלו לעלות.

 

14.אם אתה לא מנהל תיקים אז אל תנהל תיקים.בתקופות שיא בשוק ההון "כוכבי השקעות" צעירים מתחילים לקבל פניות מחברים ובני משפחה לנהל תיקי השקעות.לאחר תקופת התרברבות על הרווחים שקצר בבורסה מתקשה המשקיע לסרב והופך למנהל תיקי השקעות של הסובבים אותו.כאן מתחיל הסחרור כאשר שיחות טלפון עדינות של המושקעים מבררות את מצב ההשקעה בכל פעם שמודיעים ברדיו כי המסחר בבורסה של ת"א החל בירידות.הלחץ המתון על מנהל התיקים החדש נותן את אותותיו והוא אינו יכול לסחור בצורה אופטימלית מאחר והאחריות והצורך לתת דין וחשבון על פעולות לא מוצלחות מוציאות אותו משלוותו-תכונה חשובה מאד במסחר.

 

15.השקעה באופציות נועדו לצורך גידור ההשקעה או למסחר בסכומים קטנים עם מנוף גדול על מנת להרוויח כסף גדול מהשקעה קטנה.חייבים להודות באמת ולומר כי השקעה באופציות שאינה גידור קרובה יותר להימור מאשר להשקעה.הסיכוי שתדע מה יקרה בשוק ההון ביום חמישי בעוד חודש זהה לסיכוי התחזית שלך במשחק של קבוצת הכדורגל אותה אתה אוהד לזו המדורגת שביעית בטבלה.

 

16.כמשקיע עליך לנהוג בבנק בצייד ולא כדייג.המשקיע המשול לדייג ממתין ומקווה שהבנק יעניק לו הטבות ועמלות מוזלות לעומת המשקיע הצייד היוצא לחפש ולדרוש את אותן הטבות מובחרות ועמלות זולות.עליך לדעת כי ככל שהבנק מעניק לך יותר הוא מרוויח פחות אך הוא יעדיף להרוויח פחות מאשר לאבד אותך כלקוח.

 

17.הייה נחוש בבואך לבצע פעולת מסחר.אם אתה לא בטוח שהפעולה שאתה עומד לבצע היא נכונה וראויה אל תבצע אותה.בצע מאזן של תועלות וסיכונים העומדים בפניך ובדוק מחדש חלופות.אם אתה רואה אפשרות להרוויח המבוססת על נתונים שעובדים עבורך בצע את הפעולה ואם לאו אל תהמר והמתן להזדמנות הבאה.

 

18.אחת הדרכים היעילות להקטין את האפשרות להפסיד היא ללמוד ולהבין מה המודל העיסקי של החברה שאת מנייתה אתה עומד לרכוש ומה היא בדיוק עושה ,איזה מצב מסוכן מאד עבור אותה חברה ,מה הן החולשות שלה ומצד שני מה הם החוזקות שלה ובאיזה מצבים היא עשויה לפרוח.דע כי חברות גדולות המנהלות תיקים או מנהלי קרנות המשיגים תשואות טובות אינם רוכשים מניה מבלי לבדוק את החברה ואף לשלוח אליה פיזית אנליסט שיבדוק ,יגשש וילמד אותה לעומק.

 

19.משקיע בשוק ההון הופך ממשקיע חדש למשקיע ותיק רק לאחר שעבר מחזור שלם בבורסה מהמצב בו הוא נכנס לבורסה ועד לאותו מצב לאחר מספר שנים ובאותה נקודה.לדוגמא משקיע שנכנס בתקופת שיא לבורסה ייחשב כבעל ניסיון רק לאחר שראה את השיא הגבוה ביותר בשוק ולאחר מכן את ההידרדרות עד לשפל בו השוק אינו מעניין איש ולאחר מכן התחלת עליות ושוב עד לשיא בו הוא נכנס.כל המרבה במעקב מקרוב על הגלים הללו הרי זה משובח.

 

20.הפחד משתק את המשקיע.משקיע שעדין לא למד להתגבר על רגשותיו ולסחור באופן מקצועי שקול וקר עשוי לשלם מחיר כבד על פחדיו.הפחד גורם למשקיע למכור את מניותיו מוקדם מהצפוי מאחר והוא חושש לאבד את הכסף שהרוויח.מצד שני הפחד להפסיד סכומי כסף מונעים מהמשקיע להשקיע בשוק גם כאשר הוא עולה ובכך הוא מונע מעצמו שוב רווחים פוטנציאלים.

 

רוצה לדעת עוד? יותר מ479 טיפים נוספים מחכים לך בספר בורסה ספר הטיפים הגדול.הזמן עכשיו באתרwww.sodot.co.il

רוצה מאמר נוסף? גלול למטה

 

 

 

 

 

 

מאמר מספר 2

מחזורי מסחר.

אחד הדברים החשובים שצריך משקיע לעשות הוא לבדוק את מחזור המסחר של המניה שאותה הוא מבקש לקנות. מחזור המסחר הוא נתון שניתן לראות בכל עיתון או בכל אחד מהאתרים הכלכליים שהזכרתי בחלק הקודם.
אני נוהג לעקוב אחרי מחזורי המסחר של המניות השונות שנים רבות. אני פשוט סורק את מחזורי המסחר של קבוצת מניות גדולה ועם הזמן מצליח לזהות תנועות חריגות או התפתחויות דרך מחזורי המסחר. לפני מספר שנים ראיתי שבמניה אחת ששמה היה "משוב", מחזור המסחר גדל מידי יום. התנועה הייתה חריגה והפניתי את תשומת ליבו של חבר טוב המנהל תיקי השקעות. לאחר מספר שבועות התברר כי פשר גידול המחזורים היה שינוי שם החברה ל"וואלה" והנפקת אתר האינטרנט וואלה בבורסה בת"א. המעקב הזה הכניס לאותו חבר רווח של מיליון שקל בפרק זמן קצר.
גם אתם יכולים לפתוח תיק מניות למעקב ולהכניס את רשימת המניות שלכם באחד מאתרי האינטרנט ולחפש את המיליון שלכם.
מחזורי המסחר טומנים בתוכם סודות והנה כמה מהם לפניכם.

מצב מספר 1

בתחילת יום המסחר בבורסה של ת"א יש היצעים קטנים הגורמים למניה X לרדת. אין ביקושים למניה והמחזורים נמוכים – מאד ממש אלפי שקלים בודדים.
אם ננתח את מצבה של המניה מתברר כי המניה אינה סחירה וכנראה לא מעניינת את רוב המשקיעים בשוק. המסקנה עבורך היא: אל תקנה מניה כזאת, ואם אתה מחזיק אותה – אולי כדאי לשקול למכור.

מצב מספר 2
במניה x יש היצעים גדולים החל משלב טרום הפתיחה והמניה יורדת במחזור גדול .
המחזור הגדול מעיד על עניין במניה x אבל הירידה מעידה על כך שאין קונים בשער הנוכחי והקונים מחכים למניה בשערים נמוכים.
אם אתה מבקש לקנות מניה זו מוטב שתמתין. אם אתה מחזיק במניה בדוק אם לא נפרצת התמיכה ( הסבר על התמיכה בהמשך הלימוד).

מצב מספר 3.
במניה x יש מוכרים רבים המבקשים למכור את המניה אבל שער המניה יורד מעט תוך כדי מחזור גדול.
מה נלמד ממצב זה?
הירידה היא קלה מאחר ויש קונים, וזו אחת הסיבות למחזור הגדול. יתכן שבמהלך יום המסחר המניה תעבור אפילו לעליות.
אם אתה מחזיק בנייר אל תמכור כרגע. כנראה יש מישהוא שיודע משהו על עתיד המניה. אם אתה לא מחזיק ויודע כי כדאי-זה הזמן לקנות.

מצב מספר4.
במהלך יום
המסחר בבורסה של ת"א היו היצעים רבים במניה x ולמרות זאת המניה אינה יורדת.
זה מצב של תיקו בין המוכרים לקונים. מאבק קשה אשר הופך להיות מעניין יותר ככל שהמחזור עולה.
מה עליך לעשות במקרה זה?
אם אתה בצד הקונים או בצד המוכרים-המתן להתפתחויות.

מצב מספר 5.
במהלך יום המסחר בבורסה של ת"א עולה מניה x עליה גדולה במחזור קטן של אלפי שקלים.
מדובר כנראה במניה זנוחה שמצאה קונה שמוכן לשלם "בלי להתווכח"
עבורך נראה מצבה של המניה לא מבטיח במיוחד-יתכן ומדובר במלכודת דבש.

רוצה ללמוד עוד? קרא את הספרים של הוצאת סודות בנושא הבורסה www.sodot.co.il .

מעוניין לקרוא מאמר נוסף? גלול למטה

 

 

 

 

 

 

המאמר על הסכנה במידע למשקיע

העידן בוא אנו חיים כעת הוא עידן המידע.המידע זורם בכמויות עצומות בכל יום ובכל רגע נתון ברשת האינטרנט.עוד לפני שהדיו המודפס על העיתון יבש כבר יש מידע חדש והמידע שמגיע עם העיתון כבר ישן.למשקיעים יש תחושה שעליהם לדעת הכל , כל מה שקורה בכל רגע נתון וככל שיהיה להם יותר מידע כך הסיכוים שלהם להצליח יגדלו.

המשקיעים בטוחים בכך והם הופכים להיות אספני מידע אובססיבים מאחר והם מאמינים שככל שיהיה להם יותר מידע הוא יצליחו יותר בהשקעות להם.הבעיה היא שכמות המידע היא כה גדולה שהאדם האנושי אינו מסוגל כלל לעבד את כמות המידע היומית מאחר והוא זקוק למספר ימים של עבודה עבור הכמות המופקת בכל יום.

לאור האמור לעיל יש לשאול מספר שאלות:

האם באמת המשקיע צריך לקרוא את המידע המופק ביום?
האם הוא מסוגל לקרוא אותו ולהספיק להסיק מסקנות?
האם המשקיע לא רודף אחרי חומר עד שהוא מאבד שליטה ?
האם במידע הזה טמון הרווח הבא שלך?
האם ככל שנקרא יותר נרוויח יותר?
התשובות לכל השאלות הללו היא לא!
אי אפשר להתעלם ממידע טוב אבל אסור לטבוע בים המידע המציף את המשקיעים בכל רגע נתון.המשקיע המקצועי יודע לחפש רק את המידע הקשור בהשקעות שלו , כזה שעשוי להשפיע ישירות על תיק ההשקעות שלו.מעבר לזה אין לו צורך בשלב הראשון.רק לאחר שסיים לטפל במידע הזה כדאי שיקצה מידי יום כחצי שעה לעיין "בערימות" המידע הקשורות להשקעות עתידיות ולנסות לדלות מהן את הרצוי והמובחר , אחרת אתה עשוי להיות כמו המשקיע הממוצע הקורא עוד ועוד מידע ומבזבז את זמנו לריק בצל הררי הניירות ,מילים ודפי אינטרנט.
השאלה הבאה הנשאלת היא האם באמת כל המידע שקראנו אכן אמיתי או אולי יש בו מידע מסולף העשוי לפעול בבוא השעה לרעתנו?
המשקיע החכם יודע לבדוק עוד לפני שהוא קורא את הכתבה מי כתב אותה.יש לו רשימה של כתבים אמינים ורשימה של כאלה שלא כל כך.המשקיע הזה יודע לשאול את השאלות הנכונות כמו למשל: מי כתב את הכתבה?
האם העיתוי הוא אקראי?
מי עשוי להרוויח מהמידע שקרא?
האם מישהו כבר הרוויח?
האם יש כאן מידע יבש או שמנסים להעביר מסר סמוי בכתבה?
האם החומר הוא חדש או ממוחזר? המידע הזורם כיום הביא איתו עושר שלא היה מצוי אצל המשקיעים לפני עשור אולם ביחד עם העושר הזה הגיעו מוקשים רבים ויש לפנות זמן ולהתמחות ביכולת לברור את התבן מהמוץ אחרת ימצא עצמו המשקיע שקוע עד צוואר במידע רב שלרובו אינו זקוק.על מנת להתמחות עליך לקרוא ולהעמיק רק בחומר הדרוש לך.בדיוק כמו המתמחה ללימודי עריכת דין הניגש לספריה.המתמחה לא יקרא את כל הספרים בספריה אלא רק את החומרים הקשורים לשיעורים אותם הוא למד כעת.כמוהו גם המשקיע האומן יודע להתמקד בדרוש לו. לסיום אני מבקש אותך לחפש חומר כתוב אודות הדולר בין הימים שירד מתחת לשער 4 השקלים ובין הימים שחזר מעל לרמה זו.אם ברצונך לדעת כיצד להתייחס לדוחות וסקירות כדאי שתקרא כמה כאלה מלפני שנה….אני שולח אותך לקרוא את הכתבות מלפני חודש. בברכת מסחר טוב והשקעות מוצלחות.

מידע נוסף? רוצה להשביח את יכולות המסחר שלך? למד עכשיו www.sodot.co.il