שוק ההון למתחילים

שוק ההון למתחילים

אז איך זה שוק ההון למתחילים? רוב המשקיעים רוצים שיגידו להם. הם רוצים שיגידו להם מתי לקנות, מה לקנות, מתי למכור, מה למכור וכן הלאה וכן הלאה.

איזה סוג משקיע אתה?

אני נוהג לשאול משקיעים האם הם דייגים או ציידים? משקיע שהוא דייג מחכה שיתפס לו איזה דג על הכרס.

משקיע שהוא צייד מחפש השקעות וצד אותן.

אם אתה רוצה לקחת אחריות על הכסף שלך אתה חייב לדעת לבד מתי להכנס ומתי לצאת. זה בסדר להתייעץ אבל את ההחלטות שלך אתה חייב לקבל לבד ולהבין מדוע.

כבר ראיתי משקיעים שקיבלו המלצות וחיכו שיעדכנו אותם מתי לשנות אסטרטגיה. הם חיכו וחיכו עד שרוב הכסף שלהם נשחק.

אלה שנתנו להם המלצות אפילו לא זכרו ואכן מי שמצפה שמישהו אחר יטפל לו בכסף ומי שמקבל החלטות לגבי הכסף שלו כלאחר יד לא יתקדם לעולם.

בנוסף משקיעים אוהבים להשקיע ביחד, בקבוצה. לעיתים הם חושבים שהם בהופעה של זמר. הנה כולם מנופפים בטלפונים, הנה כולם מוחאים כפיים, כולם רוקדים וכולם הולכים הביתה.

בהופעה זה נחמד אבל אם תלך עם כולם תלך בלי כסף בסוף כי שוק ההון זו לא הופעת רוק.

כשאתה חלק מההמון אתה מתנהג כמו ההמון ומפסיד כמוהו לכן כדאי לך לפתח מחשבה עצמאית.

משקיעים מרגישים בטחון בקבוצה או כשהם מי שנחשב מומחה והם מנטרלים את קו המחשבה שלהם והופכים תלויים באחרים.

שוק ההון למתחילים – כל מה שחשוב לדעת

עוד עובדה חשובה על שוק ההון למתחילים היא שלמשקיע יש למעשה 2 אפשרויות להצטרף להמון או לפעול על פי קו מחשבתו.

אני מציע לפעול על פי השיטה שתפתח לעצמך עם הזמן. אתה צריך להקשיב לכולם אבל להחליט בעצמך.

לא להיות חלק מההמון אלא להבין כיצד הוא פועל ולהפוך ידע זה לכלי.

לא פעם משקיעים ניזונים מאותם פחדים, זורקים את המניות ומגלים לאחר מכן טעו. דוגמא קלאסית היא למשל בעת שמתרחשת פעילות צבאית או מלחמה בעזה או בלבנון למשל.

לפני ובתחילת הפעולה ההמון מוכר את המניות שלו .הוא מפחד. אבל מניסיון אני אגלה לך כי זה בדיוק הזמן לקנות. כי לאחר מספר שבועות מחירי המניות חוזרים לשערן המקורי ואף למעלה מזה.

משקיע שמחכה שיאמרו לו מה לעשות ימהר וימכור את המניות יחד עם ההמון. משקיע שמקבל החלטות בעצמו יוכל לאחר שילמד את השווקים להרוויח יותר.

אז איך בכל זאת תדע מתי לקנות או למכור? הנה לפניך 10 נקודות שיוכלו לעזור לקבל החלטה מושכלת.

השקעות בשוק ההון למתחילים

השקעות שוק ההון למתחילים

שוק ההון למתחילים – סודות מכירה וקנייה 

1. למד להשתמש בתנועת ההמונים.

משקיעים ותיקים אוהבים בועות מכיוון שהם נהנים ממגמת ההמון המעלה את מחירי המניות לגבהים חדשים.

למרות שההמון טועה, הוא זה שמוביל את המגמה וזה הזמן להרוויח מהבועה ולהתכונן לתיקון המתקרב שאותו אין ההמון רואה.

משקיעים ותיקים מבינים את ההמון ומשתמשים בו ליצירת רווחים, אך במקביל פיתחו שיטות עבודה המפרידים אותם ממנו. 

 

2. הבן מדוע הבורסה עולה ומדוע הבורסה יורדת

רוב האנשים סבורים שהשוק עולה מכיוון שיש יותר קונים ממוכרים. זו כמובן טעות נפוצה. בכל פעולת מסחר יש תמיד אותו מספר של קונים ומוכרים, מסיבה פשוטה.

על מנת לקנות, מישהו צריך למכור. המחיר של המניה זז בגלל החמדנות או הפחד של הקונים או המוכרים.

כאשר המגמה היא כלפי מעלה חשים השוורים (המשקיעים שחושבים שהשוק לקראת מומנטום חיובי) יותר אופטימיות והם מוכנים לשלם ביוקר, כי הם מצפים שהמחירים יעלו עוד.

ככל שרגשותיהם חזקים יותר, כך השוק עולה יותר.

העלייה נגמרת רק כאשר השוורים מאבדים את ההתלהבות והמחירים יורדים. אז הדובים (המשקיעים שחושבים שהשוק לקראת מומנטום שלילי) חשים אופטימיות ולא אכפת להם למכור שורט במחיר יותר נמוך.

השוורים מפוחדים ומסכימים לקנות רק במחירים זולים יותר.

כל זמן שהדובים חשים עצמם מנצחים, הם מוכנים למכור במחירים יותר נמוכים ומגמת הירידות נמשכת.

המגמה מסתיימת כשהדובים מאבדים את האופטימיות ונעשים זהירים, מסרבים למכור במחירים נמוכים ומנגד, השוורים נכנסים למניות כיוון שהם מאמינים שהן די זולות. 

3. למד מתי מתרחשות תנועות חדות 

במיוחד כאשר מדובר על השקעות בשוק ההון למתחילים, סוחרים אינם רציונאליים. בוודאי שמעת רבות את המושג 'נבואה שמגשימה את עצמה'. מרבית השווקים פועלים על אמונות שמגשימות את עצמן.

לפי תורת המשחקים, ככל שיותר אנשים מצפים לשינוי במחיר מוגדר, קיים סיכוי גבוה שיפעלו באופן דומה. גלים של חמדנות ופחד שוטפים את השוורים והדובים.

 השווקים עולים בגלל החמדנות של הקונים ופחדם של המוכרים. שוורים אוהבים לקנות בזול, אך כאשר השוק נעשה יותר שורי, הם קונים בשיאים מחשש שמא יפספסו את הזינוק הגדול והתנועה למעלה תוסיף להתחזק.

אם השוורים מרגישים חזקים, השוק ינוע לאיטו למעלה.

כאשר השוורים מרגישים הרבה יותר חזקים מהדובים, השוק יזנק כלפי מעלה בעֹצמה רבה יותר. תפקידם של המנתחים הטכניים לזהות מתי הקונים חזקים יותר ומתי נגמר להם הכוח. 

4. למד האם נמצא השוק בזמן האחרון במצב של עלייה או ירידה?

לפני כל צעד שאתה עושה עליך להבין מה קורה בשווקים. האם השוק נמצא במצב של עלייה או שהוא יורד?

ברור שאסטרטגיית השקעה בשוק יורד יכולה להיות אסטרטגיית שורט, כלומר מכירת השוק וצבירת רווחים ככל שהשוק יורד, צעד שאינו נכון אם השוק יעלה בינתיים.

שימוש באסטרטגיה לא נכונה בגלל קריאה לא נכונה של השוק, תוביל את השקעתך לאבדון. לכן, עליך להבין את תנאי השטח עוד בטרם כניסתך להשקעה כלשהי.

5. מה המגמה ארוכת הטווח?

לאחר שהבנת את מצב השוק בזמן הנוכחי, עליך לבדוק ולהבין אם המגמה שאתה מבחין בה היא חלק ממגמה ארוכת טווח.

כלומר, אם השווקים העולים בימים האחרונים או בשבועות האחרונים הם המשך של מגמה חיובית בעטיו של מצב כלכלי טוב בארץ ובעולם או אולי רק מדובר בתיקון טכני של השוק לאחר תקופה ארוכה של ירידות. 

מבט מפוכח שכזה יבהיר לך חד-משמעית כי לאחר שהשוק יסיים את התיקון הוא עלול לשוב ולרדת.

אם כך הדבר, אסטרטגיית ההשקעה שתבחר יכולה להיות קצרת טווח.

כלומר, ניצול התיקון הטכני החיובי ותכנון הצעדים לקראת התחדשות הירידות העשויה לחזור במהרה.

היכולת לראות את התמונה הגדולה של השוק עשויה להעניק לך יכולת תכנון איכותית יותר וההבדל בינה לבין משקיע המתבונן בתנועות השוק מהימים האחרונים בלבד כמוה כהבדל בין יחידה צבאית הבוחנת את מפת העיר כולה בה היא הולכת לפעול לעומת הכרה לפרטי-פרטים של הבניין המסוים בו תתבצע מרבית הפעולה.

הכרת השטח תסייע למשקיע להבין טוב יותר את הזירה ותעניק לו כלים להתמודד עם שוק משתנה ובכך תקטין גם את האפשרות של הפתעות בלתי חזויות מראש.

המגמות בשוק ההון של עליות או ירידות הן מגמות המתרחשות לאורך שנים.

מגמת עלייה או ירידה לא מתחילה או נגמרת ביום אחד או בחודש אחד.

לפני שאתה מבצע פעולה כלשהי, בדוק אם תנועה ארוכת טווח כזו סיימה לאחרונה מהלך והחלה מהלך חדש.

שוק שירד לאורך חודשים או שנים ארוכות ומתחיל להתאושש, יכול לסמן לך כי הגיעה העת להשקיע.

מצד שני, שוק שבכל יום שבר שיא חדש והחל לרדת בעֹצמה, עשוי לאותת לך כי התקופה שהסתיימה לאחרונה מעידה על פתיחת תקופה חדשה של ירידות שתתרחש לאורך זמן מה המעידה על כך שלא מדובר בתיקון טכני בלבד.

במקרה זה עליך לבחון אפשרות לנצל את המצב כדי להרוויח כסף באמצעות שורטים.

 היכולת להבין את נקודת הזמן הנוכחית ואת מה שקדם לה היא קריטית מבחינת היכולת שלך להפיק כסף מהשווקים.

טיפ חשוב כאשר מדובר על השקעה בשוק ההון למתחילים על מנת להרויח כסף  בשוק ההון עליך לעקוב כל הזמן אחר השוק.

אם תעשה כן, תוכל להצביע לאחר מספר שנים על מיקומו של השוק בכל רגע נתון.

אולם, אם תגיע אל שוק ההון כאורח אחת למספר חודשים, תתקשה להבין מה השתנה. גששים שחיים בחלקת ארץ מסוימת, יודעים לזהות כל שינוי והתרחשות על פני הקרקע.

אולם, עובר אורח המגיע מעת לעת לטיול בשטח לא יוכל לעולם לקרוא את השטח כמו גשש הנמצא שם במקום באופן מתמיד ואוסף עוד ועוד מידע בהתמדה. 

השקעה בשוק ההון למתחילים

6. מה עושים ההמונים עכשיו?

ציבור המשקיעים הוא הסמן שלך העשוי לגרום לך להבין באיזו נקודת זמן של עליות או של ירידות נמצא השוק.

בימים בהם מחזורי המסחר גדולים מאוד ומהדורות החדשות פותחות בכותרות הראשיות את סיפור היום בעליות בשווקים, אתה יכול להבין כי השוק מתקרב לנקודת רתיחה.

סימנים אלה מצביעים על כך שהציבור נכנס לשווקים בעֹצמה גדולה.

כספו של הציבור נקרא גם 'הכסף הטיפש' מאחר והמשקיעים המתוחכמים מוכרים בשיא ובמחיר יקר את הסחורה שאספו במחיר זול בשעות השפל.

נקודת זמן זו נחשבת כנקודת זמן טובה להתחלת נסיגה של המשקיעים המתוחכמים ממניות לעבר הכסף המזומן תוך מכירת ניירות הערך שלהם לאט-לאט מבלי להראות או להודיע בפומבי על כך וזאת על מנת לא לאותת ל'כסף הטיפש' כי הם חושבים שהשוק כבר מתומחר ביוקר.

מצד שני, כאשר לא נמצא הציבור בשווקים, מחזורי המסחר נמוכים ונראה כי שוק ההון אינו מעניין איש, עשויה זו להיות נקודת זמן מעניינת להתחיל ולבחון השקעות טובות אותן יהיה ניתן למכור לציבור בעוד מספר חודשים או שנים.

כסף חכם נכנס לשווקים על ידי משקיעים חכמים כאשר מחירי המניות זולים והם זולים כאשר הביקוש למניות בשפל.

התנהגות הציבור עשויה לשמש למשקיע המתוחכם כמודיעין טוב ועליך ללמוד לעקוב אחר תנועות המשקיעים המתוחכמים.

7. מידע זה כח

המודיעין לו נזקק המשקיע מצוי בכל ערוצי המדיה במיוחד כאשר מדובר על השקעות בשוק ההון למתחילים. השווקים עולים והרווחים תופחים כאשר מצב הרוח טוב והציבור מרוצה.

היכולת להבין מתי מרוצה הציבור נובעת מנתונים שונים כמו, למשל, הזמנות רכב. אם מספר הזמנות הרכב עולה, כלומר גבוה יותר מההזמנות של שנים עברו, זה מעיד על כך כי לציבור יש כסף והוא אינו חושש לצרוך אותו.

מצב זה מבהיר לנו שהציבור רוכש מוצרים, החברות מייצרות, האבטלה יורדת ושוק ההון מגיב בעליות שערים.

מצד שני, כאשר סל הצריכה של הציבור מצטמק ואתה יכול ללמוד מנתונים המתפרסמים בפומבי כי הציבור קונה פחות, משמע שהציבור שומר על כספו, צורך פחות, המגזר היצרני מייצר פחות וזקוק לפחות ידיים עובדות ולכן נתון זה משפיע לרעה על השווקים וגורם לשוק לסגת.

גם המצב הכלכלי והפוליטי בעולם משפיע על השווקים. מתיחות בין מעצמות עשויה להזניק את מטבע החוץ ולהוריד את שערי המניות בבורסות חו"ל שישפיעו על השוק המקומי במהרה. מעקב ארוך-טווח אחר הכותרות השונות ואחר המהלכים המתרחשים בעולם, יציגו בפניך את המודיעין הטוב ביותר.

ככל שתלמד יותר ותעקוב יותר, כלומר תעבוד קשה יותר, תדע לסנן את המידע המשפיע על השוק לטווח ארוך, לטווח קצר או שלא משפיע בכלל.

אלה שישכילו לנתח את המתרחש בארץ ובעולם ולהבין את ההשלכה הישירה על שוקי ההון, הם אלה שיוכלו לעשות את הכסף הגדול ביותר והם משולים ליחידת צבא בעלת קהילת מודיעין טובה יותר מזו של צבאות אחרים.

מידע הוא בהחלט שם המשחק ומה לעשות במידע הוא המשחק עצמו. 

במהלך השנים אני פוגש משקיעים רבים חסרי זמן שמוכנים להשקיע כסף אבל לא מוכנים להשקיע זמן. זמן הוא מרכיב חשוב במשוואת ההצלחה. משקיע בשוק ההון חייב להשקיע מדי יום זמן מה על מנת להתעדכן ולהבין מה קורה בשווקים.

זמן זה הוא חלק מהעבודה הקשה המביא בכנפיו בעתיד כסף קל.

את הזמן יש להשקיע על מנת לעבור מדי יום על לפחות עיתון כלכלי אחד מודפס, על סיכום המסחר באתרי האינטרנט הכלכליים ועל חיטוט מתמיד במחשבותיהם של בכירי המשק, מנהלי ההשקעות ומנהלי החברות על מצב המשק בכלל ועל שוק ההון בפרט, כשהם מתפרסמים מעת לעת.

שים לב שזה ההפך מהתמכרות למסכים כלומר הצצה במסך כדי להתעדכן מה עשתה מניה זו או אחרת בכל כמה דקות.לעומת זאת הצורך לעקוב אחר התבטאויות בכירי המשק וקובעי המדיניות הכלכלית תעניק לך במהלך הזמן את היכולת להבין את עתיד השוק.

נורת אזהרה הנדלקת בעקבות התבטאות כלשהי מפיו של מנהל השקעות אחד אינה אמורה לשנות בהכרח את האסטרטגיה שלך, אולם אוסף של נורות אזהרה כאלו המהבהבות מכיוונים שונים וקולות הנשמעים וההופכים להיות יותר ויותר פסימיים, ילמדו אותך בהחלט כי תום תקופת העליות הולכת ומתקרבת.

מצד שני, התחלה של התבטאויות אופטימיות מעוד ועוד בעלי דעה נחשבים בנושאי כלכלה עשויה לאותת לך על אופק חיובי המצריך תכנון חדש של מהלך ההשקעות בקרוב.

היכולת לנבא בצורה מפוכחת זו את השוק היא שתעניק לך את הכסף הגדול שתעשה בשוק ואין כל דרך שהיא להבין זאת ללא עבודה קשה וסיזיפית. 

התובנות שתקבל מהערכת מצב טובה ונכונה יהוו בסיס טוב לגבי המשך קבלת ההחלטות בדרכך להצלחה במסחר.

כאשר תוכל להשיב לעצמך מהי המגמה הצפויה, מה שונה התקופה הנוכחית מהקודמת לה וכיצד אתה יכול להרוויח מכך, תוכל לשפר את איכות קבלת ההחלטות שלך ולא תזדקק להסתמך על דעתם של אחרים.

זכור כדי להשיג דג אחד אולי תזדקק לעצה חד פעמית ומזל. 

כדי להשיג דגים לאורך זמן  תזדקק לחכה. זה אולי נראה קצת מורכב אבל עם קצת סבלנות, שכל ישר ולימוד התחום תגלה שזה אפשרי.

שוק ההון למתחילים

ולסיכום כל התורה על רגל אחת:

מתי למכור

 1. כשכלכל מהדורות החדשות והעיתונים מספרים על עליות בבורסה כבר הרבה זמן. 
 2. כשהשיאים היסטורים נשברים מדי יום כבר חודשים רבים. 
 3. כשמחזורי המסחר הם הגבוהים ביותר שהיו בשנים האחרונות. 
 4. כשמניות זניחות זוכות להתענינות יתר. 
 5. כאשר חברות מנפיקות מניות בבורסה של תל אביב מדי שבוע. 
 6. כאשר הנפקות של מניות זוכות לחיתום יתר. 
 7. כשהשכן שלך מייעץ לך במעלית על מניות. 
 8. כשמספר הכתבות החיוביות על שוק ההון הולך וגדל. 
 9. כאשר דפי העיתונים מלאים בפרסומות של חברות השקעה וקרנות נאמנות המציעות השקעה במניות. 
 10. כשאנשים נוטים לבזבז על מוצרי צריכה ראוותנים כתוצאה מאפקט העושר שהשוק מקרין על המשקיעים בבורסה

למעשה, יש שני סוגי חסכון שעליך ללמוד וליישם: 

 • הסוג הראשון – החיסכון הבסיסי.
 • הסוג השני – החיסכון המעשיר.

החיסכון הבסיסי הוא החיסכון שאינו קשור לחיסכון בבנק ובאפיקי השקעה שונים. 

במהלך חייך היומיומיים אתה פועל בצורה מסוימת וצורך מוצרים רבים ושירותים כמו לדוגמא מזון, חשמל, מים, טלפון, בגדים והרשימה עוד ארוכה. החסכון הבסיסי הוא למעשה המורה שלך המכוון אותך כיצד לחסוך בכל ההוצאות העכשוויות שלך על מנת שתוכל להסב את סכומי הכסף הללו לחיסכון המעשיר. 

החיסכון המעשיר הוא הידע, היכולת וההבנה שניתן על ידי הפקדת סכומים לא גדולים באופן קבוע ולאורך זמן להגיע למיליון ₪ במזומן בחשבון הבנק שלך מבלי לפגוע בחיי היום-יום שלך, למעט שינויים קטנים שתעשה לאחר שתפנים את הסודות של החיסכון הבסיסי. 

למעשה, מדובר כאן בפעולה הנקראת בעולם העסקים win-win, או כמו שאמרו לפנים חכמי הדור: 'זה נהנה וזה אינו חסר'. 

מבלי לפגוע בחייך הנוכחים ומבלי שתאלץ לגייס כסף ממקורות אחרים, כל שעליך לעשות כאשר אתה עושה השקעה בשוק ההון למתחילים, הוא להבין כיצד אתה יכול לחסוך כסף בהתנהלות הנוכחית האישית שלך ובתקציב המשפחה שלך

. את הכסף הזה שאתה חוסך ללא מאמץ גדול, אתה מפנה לאפיקי השקעה ההולכים ומצטברים יום-יום ושעה-שעה ומעניקים לך את המיליון המיוחל. 

על מנת שתוכל להרגיש מעט את המספרים אציג בפניך דוגמא: 

בחיסכון הבסיסי תוכל להבין מהר מאוד כיצד אתה למעשה משלם היום הרבה יותר כסף על מוצרים ושירותים שאתה יכול לשלם עבורם פחות. בספר אודות כלכלת המשפחה "אומרים שלום למינוס" שיצא לאחרונה בהוצאת "סודות" פרסמתי מעל 100 הוצאות שונות שאתה מוציא מדי חודש ואת האפשרות לחסוך בהן. בנוסף, הצגתי מעל 200 דרכים לחסוך אלפי שקלים בשנה בקלות. נניח שהצלחת לחסוך בכל יום רק עשרה שקלים. בוא נראה מה אפשר לעשות עם אותם עשרה שקלים באמצעות החיסכון המעשיר. 

אם תחסוך עשרה שקלים ביום ותצליח להשקיע אותם בריבית של 15 אחוז במשך שלושים שנה יהיו ברשותך בסוף התקופה 1,670,000 ₪. כן, קראת נכון. הסכום במילים שיצטבר לזכותך יעמוד טבין ותקילין על מיליון שש מאות ושבעים אלף ₪. אם היית עושה זאת לפני 30 שנה או אם מישהו היה מפקיד עבורך במשך 30 השנה האחרונות רק עשרה שקלים ביום, היית היום מיליונר. זו מציאות וכל כלכלן יוכל לאמת עבורך את המספרים הללו. 

אם אתה רוצה להיות בעל מיליון ויותר ואתה לא רוצה לחכות כל כך הרבה זמן, אתה יכול לקצר את התקופה מ-30 שנה ל-20 שנה על ידי שימוש אינטנסיבי בחיסכון הבסיס ולהפקיד כל יום 33 שקלים בריבית של 15 אחוז ולקבל לאחר עשרים שנה 1,300,000 ₪ ובמילים: מיליון ושלוש מאות אלף ₪. כפי שנלמד בהמשך, ניתן להקטין את משך זמן החיסכון והכל תלוי בכמה תוכל לחסוך בחיסכון הבסיסי ולהעביר לחיסכון המעשיר. למעשה, אתה קובע בתוך כמה זמן תחזיק במיליון. 

שים לב שכל מה שאתה צריך לעשות הוא להוציא כסף מאגף ההוצאות שלך על ידי לימוד החיסכון הבסיסי ולהעביר אותו לאגף החיסכון המעשיר ועל ידי כך להתעשר.

אתה לא צריך לעבוד יותר שעות, אתה לא צריך למנוע מעצמך את מה שאתה רגיל אליו ואתה לא צריך להתפלל לירושה גדולה. כל מה שאתה צריך לעשות הוא קל ופשוט. 

שתי נקודות עשויות לעורר התנגדות בדוגמאות שנתתי. האחת היא פרק הזמן הארוך שיש לחכות. על כך אומר לך כי פרק הזמן הוא בסך הכל פונקציה של סכום הכסף אותו תפקיד וגובה הריבית אותה תשיג.

בכל מקרה, הזמן יעבור ממילא אם תפקיד לחיסכון אם לאו ואותם עשרה שקלים ליום אם לא יגיעו לחשבון הבנק שלך הם יגיעו לחשבון הבנק של מישהו אחר. אז בכל מקרה זה כדאי. 

הנקודה השנייה היא גובה הריבית. בדוגמאות שנתתי הצבעתי על ריביות או תשואות של 15 אחוז שהן לא קלות להשגה אולם כמו שתלמד בהמשך הספר, תשואה היא גם פונקציה של סיכון וסיכוי ובכל מקרה, ניתן להגיע למיליון גם בסיכון נמוך מאוד.

על ריביות, תשואות, סיכונים וסיכויים נרחיב בהמשך. 

אז אם אתה מוכן לצאת לדרך עם השקעות בשוק ההון למתחילים, כדאי לך  כבר לעשות זאת עכשיו כי כל יום שעובר מעתה ואילך כשאתה בתהליך החיסכון, מקרב אותך אל המטרה.

אז השקעות שוק ההון למתחילים – מה למדנו?

1. שעליך להסתמך בעיקר על עצמך בעת קבלת החלטות.

2. שעליך ללמוד איך תנועת ההמונים כדי להרוויח ממנה.

3. שהסעיפים 1 +2 אפשריים.

4. את רוב הסימנים שיסייעו לך לקנות ולמכור בזמן

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email